Babiš nechce klimatický Armagedon

Podle premiéra Andreje Babiše musí snížit emise především ty státy, které ji nejvíc znečišťují. Tedy USA, Čína, Rusko nebo Indie. Foto: vlada.cz

V boji proti změnám podnebí nesmíme podléhat utopickým představám a ničit sami sebe. Tento vzkaz vyslal kritikům premiér Andrej Babiš v komentáři pro Lidové noviny.

Babiš čelí kritice zejména ze strany ekologických aktivistů za to, že Česká republika společně s Polskem, Estonskem a Maďarskem předběžně zablokovala dohodu EU o uhlíkové neutralitě. Podle ní nemají evropské státy do roku 2050 vypouštět do atmosféry žádné skleníkové plyny.

Čtěte také:
Expert: Ovzduší nejvíce škodí rodinné domy
Letecké dopravy se boj proti CO2 netýká?

To zní samozřejmě skvěle, jasně. Jenže Česko už předtím podepsalo klimatickou dohodu z Paříže, která stanoví, že uhlíková neutralita bude až do roku 2100, tedy do konce tohoto století. Za touto dohodou stojíme a taky ji plníme. No a teď najednou někdo přijde a chce to samé už v roce 2050! V podstatě bychom si tím sami zničili vlastní průmysl. Fakt to někdo chce? Česká republika je nejprůmyslovější stát v Evropě, takže není fér nás srovnávat s dalšími evropskými zeměmi, které jsou více orientované na služby. Proto jsme tu dohodu předběžně zablokovali,“ napsal Babiš

Česko sníží své emise uhlíku do roku 2030 o víc než 40 procent oproti roku 1990, některé evropské země ale budou mít problém i s tím. Navíc jsme v roce 2017 přijali strategický dokument Politika ochrany klimatu v ČR, který počítá i se snížením emisí uhlíku o 80 procent do roku 2050. To ale znamená obrovské změny ve všech oblastech našeho života, což už vám bojovníci za větší klimatické cíle samozřejmě radši neřeknou,“ dodal.

Předseda české vlády trvá na tom, že jestli chceme opravdu zachránit planetu, musí snížit emise ty státy, které ji nejvíc znečišťují. Tedy USA, Čína, Rusko nebo Indie.

Proti nim je totiž Evropa naprosto čistá! Schválně se podívejte na pár čísel. V roce 2018 vypustilo lidstvo do atmosféry 37 miliard tun emisí. Z toho Evropská unie pouhé 3,5 miliardy čili 9 procent. Současně EU snížila svou uhlíkovou stopu o 20 milionů tun CO2. A víte, jaký pokrok udělal zbytek světa? Úplně opačný! Ostatní státy vypustily o 1020 milionů tun CO2 víc! Máme proto dál snižovat konkurenceschopnost Evropy stále tvrdšími opatřeními, snížit tím globální znečištění o pár procent a sledovat přitom, jak ostatní ekonomicky posilují, zatímco na přírodu klidně kašlou? Fakt chceme být ekonomicky závislí na Číně, USA a dalších velmocích, které budou naši planetu dál plundrovat? V Rusku a Číně dodnes staví uhelné elektrárny s účinností do 25 procent, zatímco ty evropské umí přes 43 procent. A my je v Evropě zavíráme. I přestože na jednotku vyrobené elektřiny vyloučí skoro dvakrát míň CO2,“ vysvětlil premiér.

Podle něj musíme soustředit svoji veškerou energii na to, abychom přesvědčili ostatní státy, aby s námi spolupracovaly na záchraně planety. „A ne si pro sebe stanovovat abstraktní cíle, které nic neřeší a jen připraví naše lidi o práci. A mimochodem: s mým názorem na klima souhlasí i šéf Evropské komise Jean-Claude Juncker, takže asi nebude tak kacířský, jak píšou na sociálních sítích tzv. hejtři,“ rýpl si do svých kritiků Babiš.

„Jestliže na ochranu klimatu vydáváme miliardy z kapes daňových poplatníků, musíme se taky postarat o to, abychom je vynakládali na věci, které k prevenci klimatických změn efektivně pomohou a nebudou Evropu poškozovat v její dlouhodobé globální konkurenceschopnosti. Nesmíme proto být ideologičtí. Naopak musíme být pragmatičtí a racionální a vždy pamatovat na poměr mezi náklady a přínosy. Určitě musíme hledat nové technologie a mít vysoké ambice. Ani při ochraně klimatu ale nesmíme podléhat utopickým vizím. Právě ty totiž lidstvu v historii vždy nadělaly víc škody než užitku,“ zdůraznil předseda vlády.

Všichni si podle něj musí uvědomit skutečnost, že když se Evropa, která je relativně nejčistší z hlediska toho, kolik náš průmysl vypouští skleníkových plynů, uskrovní a omezí výrobu, na druhém konci světa toho někdo využije a stejně tu výrobu obnoví a bude poškozovat planetu daleko víc než my tady v Evropě.

Na závěr svého textu vznesl Andrej Babiš řečnickou otázku. „Víte, co by pro nás tzv. uhlíková neutralita v roce 2050 znamenala? No především bychom museli přestat topit uhlím a fosilními palivy, a to jak v elektrárnách a teplárnách, tak v domácnostech. Zhruba 300 tisíc domácností dnes topí uhlím. Znamenalo by to úplnou elektrifikaci železnic a veřejné dopravy. Znamenalo by to, že žádné auto na silnicích by nesmělo jezdit na konvenční pohon. Zřejmě bychom museli dovážet elektřinu a biomasu. Museli bychom snížit spotřebu masa, změnit spotřebitelské vzorce – omezit dovoz potravin, létání a teplotu v místnostech. Základem jsou pak především úspory energie ve všech sektorech. Bylo by nutné omezit odvětví s vysokým příspěvkem k emisím skleníkových plynů – např. hutnictví a ocelářství. Podíl průmyslu (včetně energetiky) v ČR činí přibližně 30 procent hrubé přidané hodnoty, a ČR tak patří mezi nejprůmyslovější členské státy EU. Velký podíl v Česku připadá na těžký průmysl, jako je např. hutnictví nebo strojírenství. Tento fakt umocňuje poloha země v Evropě, která činí z ČR tranzitní zemi. Takže jak už jsem řekl, je asi každému jasné, že na tuhle změnu nejsme připraveni, že vyžaduje obrovské strukturální změny v ekonomice, a proto jsme dohodu o uhlíkové neutralitě předběžně zablokovali. Chceme prostě vést odbornou debatu o reálnějším řešení, které neohrozí naši ekonomiku, zaměstnanost našich lidí a stabilitu naší země,“ uzavřel Babiš.

Mohlo by vás zajímat:
Patami k výbuchu a zavřete oči
O uhlí se často lže
Jsme fosilní civilizace. A ještě dlouho jí budeme