Premiér Andrej Babiš v komentáři pro MF DNES uvedl, že zbrklý ústup od fosilní energetiky by ohrozil naši ekonomiku a pracovní místa. „To odmítám dopustit,“ napsal.
Podle Babiše si Česko uvědomuje svůj díl odpovědnosti za klimatickou změnu a plně podporuje EU v roli tahouna celosvětového boje za snižování emisí skleníkových plynů. „Musíme zajistit, aby v boji s klimatickou změnou nebyli žádní černí pasažéři, kteří by naší ambice zneužívali a podráželi nohy našemu průmyslu,“ napsal s tím, že jsme se vždy snažili, abychom mohli jednotlivé evropské návrhy a opatření konstruktivně podpořit, pokud jsou v souladu s našimi možnostmi a jsou realistické.
Babiš zdůraznil, že Česko jednoduše nemá možnost přestavět ekonomiku přes noc nebo do příštího roku na čistě bezemisní zdroje. „Jednak to pro ČR coby průmyslovou zemi vyžaduje obrovské investice, vedle toho ovšem musíme vnímat i stále velký podíl uhlí v energetice a zejména ve vytápění a chlazení,“ napsal. Varoval také před tím, aby se v EU prosadil model energetické transformace, který bude možná šit na míru jednomu či dvěma přímořským a bohatým státům, ale bude naprosto nevyužitelný v ČR a nám podobných státech, kde je potenciál obnovitelných zdrojů omezen zejména geografickými podmínkami.
Čtěte také:
Vědci varují: Nespalujte dřevo místo uhlí, je to hloupost
Česko téměř veškerý plyn dováží z Ruska
Premiér upozornil také na problém trhu s emisními povolenkami. „Současná situace na trhu povolenek ukazuje na vznik spekulativní bubliny. Emisní povolenka, která před rokem stála 18,3 eura, stojí dnes již 52,17 eura, tedy skoro třikrát více. Je zjevné, že povolenky nenakupují pouze podniky, které jimi musí pokrýt své emise, ale i finanční spekulanti, kteří pouze počítají s dalším nárůstem ceny. Je zcela zásadní, aby se právní rámec pro systém emisních povolenek změnil tak, aby zamezil těmto spekulacím. Na takto nestabilním trhu totiž není možné nic rozumně plánovat a zejména investovat, neboť energetické investice patří mezi ty s nejdelším horizontem. Stejně tak jsou v ohrožení energeticky náročné podniky, mezi které patří především cementárny, sklárny, chemičky, hutě a podobné těžké průmyslové provozy,“ varoval Babiš, podle nějž je pro soběstačnost a strategickou autonomii EU naprosto zásadní, abychom si neprozřetelným rozšířením systému EU ETS a navýšením povolenek nepodřezali pod sebou větev a nevyštvali tyto výrobce z EU.
Pro ČR je podle Babiše ještě vedle toho zcela zásadní otázka energetické chudoby. A to především kvůli tomu, že přes 1,2 milionu domácností využívá ekonomický a spolehlivý systém dálkového centrálního vytápění, které je nicméně založeno na spalování fosilních paliv. „Abnormální navýšení ceny povolenky bude mít za důsledek navýšení nákladů na topení pro řadu z nás. Je zcela nepřijatelné, aby náklady na energetickou tranzici nesli ti nejchudší občané. To prostě odmítám dopustit a věřím, že mě v tom podpoří i moji koaliční partneři a konečně i Evropská komise, kde má klimatickou agendu na starosti sociální demokrat Frans Timmermans,“ zdůraznil předseda vlády.
„Naše uhelné regiony daly naší republice několik staletí prosperity, která však měla nicméně leckde dopad na místní životní prostředí. Je načase, aby začal zbytek republiky, ale i celá Evropa těmto regionům jejich oběť splácet. Pokud ustoupíme od fosilní energetiky zbrkle a bez rozmyslu, ohrozíme naši ekonomiku a pracovní místa. Za toto všechno budu bojovat. Čeká nás zásadní zasedání Evropské rady 24. a 25. května. Na něm půjde o to, jaká bude evropská hospodářská politika pro další desetiletí. Budu bojovat tvrdě za to, aby byla pro ČR výhodná a aby byly naše národní zájmy obhájeny,“ uzavřel Babiš.