Babišovo tvrdé jádro

Česko musí prosadit stavbu nových jaderných bloků, i kdyby kvůli tomu mělo porušit evropské právo, řekl premiér Andrej Babiš s tím, že je třeba postavit nové bloky v Dukovanech i v Temelíně. Co jeho slova znamenají?

Není žádným tajemstvím, že Andrej Babiš hodně sází na marketing. Záleží mu na tom, aby se to, co říká a dělá, líbilo dostatečnému množství voličů. V tomto případě nemohl šlápnout vedle. Jádro má u nás velkou podporu veřejnosti. Babiš se zmíněným vyjádřením navíc opět prezentoval coby tvrdý lídr, který si nenechá diktovat nepříliš oblíbenou Evropskou unií. Nepochybně zabodoval.

Čtěte také:
Babiš: ČR musí stavět jádro i proti vůli EU
BIS varovala Babiše před Rosatomem

Co je však mnohem důležitější, tentokrát jde ruku v ruce s marketingem i racionalita. Česká energetická budoucnost zkrátka dnešním úhlem pohledu na jádru postavena být musí. Za pár let se to sice může jevit ve světle rozvoje nových technologií jako chyba. Na onen rozvoj resp. spíše na jeho dostatečnou rychlost však zatím nelze spoléhat. Byl by to příliš velký risk.

Jadernou elektrárnu totiž nepostavíme z roku na rok. Půjde o mimořádně složitý a dlouhý projekt. Když vše půjde ideálně, mohl by nový blok v Dukovanech začít vyrábět někdy kolem roku 2040. Tedy v době, když už budou velmi blízko svého konce bloky staré, a rovněž v době, kdy by se měl blížit konec využívání uhlí.

Je samozřejmě možné, že rozvoj malých jaderných reaktorů, obnovitelných zdrojů či ještě jiných technologií bude tak rychlý, že už budou v té době velké jaderné elektrárny přežitkem. Ale pokud ne, následky dnešního zaspání by byly fatální.

Věřme, že stejně racionálně bude Babiš přistupovat i k samotné výstavbě. Že se podaří nastavit a dodržet rozumné časové i cenové plány. Ale hlavně si přejme, abychom se nedočkali momentu, kdy zkrátka energie nebude dostatek. Míru takového průšvihu si totiž nejspíš neumíme a ani nechceme představit.

Mohlo by vás zajímat:
Největší bagr na světě udělal kariéru ve filmu
Parkovací asistent bude i pro důlní obry
Prašnost v lomu snižuje i mlžná stěna