Doba čtení:2 m, 42 s

Podle generálního ředitele Evropské komise pro oblast klimatu Raffaela Maura Petriccioneho, který navštívil Česko, se přechod na bezemisní energetiku vyplatí. Nemá pro to však žádné skutečné argumenty.

Argument „vyděláte na tom“, který není podložený žádnými čísly ani fakty, není ani trochu důvěryhodný. Čím vyšší představitel čehokoli jej přitom říká, tím méně důvěryhodně to zní. Protože když nemá čísla ani fakta ten vysoký představitel, kdo by je potom měl mít? Znamená to jediné: žádná čísla nejsou a ten člověk mluví jen o svých dojmech a přáních. Nebo ještě hůř – normálně lže.

Čtěte také:
EU má utratit čtvrtinu rozpočtu proti „klimatické změně“
Berlínský blackout vyděsil Němce

Přesně to je dojem, který v člověku zanechá přečtení rozhovoru s Raffaelem Mauro Petriccionem, generálním ředitelem Evropské komise pro oblast klimatu, který přinesl Respekt (článek). Jediné konkrétní číslo, které v celém rozhovoru je 266 miliard eur. Tolik země v Evropské unii ročně zaplatí za dovoz fosilních paliv. Ušetřit takovou částku by samozřejmě bylo pěkné. Jenže zároveň také víme, co dělají obnovitelné zdroje s cenou elektřiny. Tlačí ji nahoru. Němci sice mají větrných elektráren jak naseto, podporují také soláry, ale zároveň mají nejdražší elektřinu v Evropě. A to se ke stoprocentně obnovitelně vyráběné elektřině ještě ani zdaleka neblíží. Kolik by stála elektřina, kdyby pocházela jen z obnovitelných zdrojů, zatím nikdo nespočítal. Nebo pokud ano, výsledné číslo pečlivě tají.

Jenže právě to je zásadní informace, kterou musí unijní úředníci lidem sdělit! Protože jejich řeči o tom, že na tom jako země vyděláme, že „už se OZE začínají vyplácet“ jsou člověku docela jedno, když mu přijde účet za elektřinu ve výši, ze které se mu protočí panenky. A stejně tak jsou jedno řediteli firmy, který kvůli ceně elektřiny vyrábí tak draze, že se její výrobky přestaly prodávat.

Ono navíc zatím nic nenasvědčuje tomu, že by evropské země měly na zavádění obnovitelných zdrojů nějak vydělat. Nevydělávají nyní, když mají podíly OZE mezi 20 – 40 procenty, a nebudou vydělávat ani při 100procentním podílu OZE. Protože investice do dosažení tohoto cíle jsou astronomické. A astronomické investice se nevracejí rychlostí světla… Tím spíš, že o inovace v této oblasti, které by měly také být zdrojem zisků, nemá většina světa zájem, protože vyrábí elektřinu z uhlí a v dohledné době se to nechystá měnit.

O ničem z toho se ovšem ve zmíněném rozhovoru nedočtete. Redaktor totiž neklade žádné kritické otázky. Naopak, s eurokomisařem souzní a opatrným českým přístupem je znechucen stejně jako on, což je zřejmé z dikce jeho otázek, jež jsou spíš jen nahrávkami, či grafickými předěly ne stránce. Protože grafické prvky bezobsažné plkání potřebuje. Kdo si pamatuje přetiskované projevy v Rudém právu, ví o čem je řeč. Kdo ne, může si přečíst zmíněný rozhovor.

Co se z něj čtenář dozví, je, že funkcionáři EU chtějí mít do roku 2050 uhlíkově bezemisní Unii. O tom, že to energetici považují za nerealistické, protože to kvůli fyzikálním zákonům a zachování bezpečnosti dodávek bude strašlivě drahé, nepadlo ani slovo. Takže mám dvě otázky:

Ví vůbec někdo z těch kdo, tlačí koncept elektřiny vyráběné stoprocentně z obnovitelných zdrojů, jak funguje elektrická síť? Mluvili o tom vůbec někdy s někým z energetiků?

Mohlo by vás zajímat:
VIDEO: Jak se rodí kolosy na čtyřech kolech
VIDEO: Jak složit bagr za 90 vteřin
VIDEO: Největší hydrostatický buldozer na světě

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa