Doba čtení:2 m, 13 s
V nedostavěné turecké elektrárně Adularya vězí zhruba 12 miliard korun českých daňových poplatníků. Foto: adularya.com

Turecko oficiálně požádalo Česko o vydání zatčeného kurdského politika a bývalého vůdce strany syrských Kurdů Sáliha Muslima, který zde byl zadržen na základě mezinárodního zatykače. Hraje se vysoká diplomatická hra, jejíž součástí může být i osud projektu turecké elektrárny Adularya.

Ankara Sáliha Muslima viní z napojení na kurdské separatisty v Turecku, před dvěma týdny ho zařadila na seznam nejhledanějších teroristů. Muslim byl do loňska ve vedení syrské kurdské Strany demokratické unie (PYD). Ta je podle Turecka součástí turecké Strany kurdských pracujících, kterou Ankara řadí k teroristickým organizacím. Podle tureckého velvyslance v Praze Ahmeta Bigaliho by propuštění Muslima mohlo mít negativní vliv na česko-turecké vztahy. Turecko podle něj respektuje nezávislost českých soudů, zdůraznil však, že podle Ankary je zadržený muž podezřelý z terorismu. Jak konkrétně by vztahy obou zemí mohly být poškozeny, diplomat neuvedl.

Čtěte také:
Jak mizely miliardy v turecké elektrárně
Turecká miliardová díra

Nabízí se, že v rozehrané diplomatické hře Turecko vytáhne kartu jménem Adularya. Tedy projekt rozestavěné turecké elektrárny, na jejíž výstavbu poskytla úvěr Česká exportní banka (ČEB) a pojistila ho česká státní pojišťovna EGAP. Stavba ale stále není dokončena. Pokud se problém nepodaří vyřešit, mohou náklady spojené se stavbou elektrárny dopadnout na české daňové poplatníky. Ve hře je minimálně 12 miliard korun.

Hlavním dodavatelem je česká společnost Vítkovice Power Engineering, která je ale v insolvenci. Dlužníkem je turecká společnost Adularya, součást holdingu Naksan, nad kterým ale má po pokusu o převrat kontrolu turecká vláda. Majitelé a členové managementu holdingu byli zadrženi nebo emigrovali.

Čeští politici se už měsíce snaží s tureckou stranou dojednat, jak z problému ven. Ve hře je například prodej elektrárny. Nyní se elektrárna může stát součástí nátlaku, aby Česká republika vydala kurdského politika do Turecka. Je ale prakticky jisté, že nepůjde o součást oficiální komunikace. Není však žádným tajemstvím, že většina diplomacie se odehrává za zavřenými dveřmi či prostřednictvím zabezpečených telefonních linek.

Pro Turky má vydání Sáliha Muslima nepochybně takovou cenu, že se nabídka řešení problémového projektu na stole může objevit. Otázkou je postoj české diplomacie. Ministr zahraničí v demisi Martin Stropnický již odmítl, že by mohlo dojít k handlu za dva české občany Markétu Všelichovou a Miroslava Farkase, které turecký soud loni poslal na více než šest let do vězení za spolupráci se syrskými Kurdy. Jenže jak už jsem zmínil, takové věci se nikdy neříkají nahlas. V každém případě bude zajímavé celý příběh sledovat až do konce.

Mohlo by vás zajímat:
VIDEO: Jak se rodí kolosy na čtyřech kolech
Rypadlo váží jako 2700 škodovek
Největší bagr na světě udělal kariéru ve filmu