Bude obnovitelné zdroje hájit zmocněnec?

Ilustrační foto: wikipedia.org

Ilustrační foto: wikipedia.org

Asociace sdružující provozovatele obnovitelných zdrojů energie (OZE) chtějí po premiéru Sobotkovi (ČSSD) zřízení funkce vládního zmocněnce pro využití OZE. Vyzvali ho k tomu v dopise, ve kterém zároveň chtějí, aby pomohl stabilizovat legislativní prostředí a narovnat negativní vnímání sektoru.

Obnovitelné zdroje mají v České republice velmi špatnou pověst zejména kvůli tzv. solárnímu boomu, který podle zjištění Nejvyššího kontrolního úřadu přijde daňové poplatníky až na bilion korun do roku 2030. Zmocněnec by měl pomoci špatnou pověst OZE napravit.

Čtěte také:
Obnovitelné zdroje? Kam vítr, tam analýza
Německý vicekancléř varuje před opuštěním uhlí

Vytvoření nové pozice by pomohlo zvládnout koordinaci široce rozkročené agendy obnovitelných zdrojů, kterou se zabývá ministerstvo průmyslu a obchodu, ministerstvo životního prostředí, ministerstvo zemědělství a státní úřady, v první řadě Energetický regulační úřad,“ citoval z dopisu zástupců Asociace pro energetickou soběstačnost (AliES) a České fotovoltaické průmyslové asociace deník E15.cz.

Zmocněnec by se měl stát klíčovým lobbistickým nástrojem OZE mjimo jiné ve vztahu k Energetickému regulačnímu úřadu (ERÚ), který provozovatele zejména solárních elektráren naštval v poslední době tím, že odmítal vypsat podporu obnovitelným zdrojům energie 42 miliard korun pro letošní rok. ERÚ po měsících dohadů podporu vypsal až na základě nařízení vlády těsně před koncem roku.

Podle Státní energetické koncepce, kterou loni v květnu schválila vláda, se má podíl elektřiny z obnovitelných zdrojů na výrobě elektřiny v Česku postupně zvyšovat. Zatímco v roce 2013 činil její podíl zhruba 11 procent, v roce 2040 to má být až čtvrtina. Posilovat má také jádro, které má v polovině století zajišťovat půlku vyrobené elektřiny v Česku. I tento zdroj energie by měl mít v budoucnu svého zmocněnce, který by hájil jeho zájmy.

Nejvíce elektřiny vyrobené v Česku však stále pochází z hnědého uhlí. Ještě v roce 2010 šlo o polovinu z celkové výroby elektrické energie, v loňském roce to bylo zhruba 43 procent.

Mohlo by vás zajímat:
O uhlí se často lže
Mostecko bez uhlí aneb Apokalypsa 2030
Jsme fosilní civilizace a ještě dlouho jí budeme