Bude zase málo uhlí pro domácnosti?

Uhlí imagio cz

Loňská krize s nedostatkem uhlí se bude podle mnoha názorů letos opakovat. Foto: imagio.cz

V loňské topné sezóně panoval na trhu po dobu několika týdnů nedostatek tříděného uhlí pro maloodběratele. Hrozí letos opakování této situace?

Severočeské doly, které produkují bílinské nízkosirnaté uhlí, podle ředitele strategie a komunikace Rudolfa Kozáka učinily řadu opatření, aby minimalizovaly dopady zvýšené poptávky na podzim. Snaží se obchodníky motivovat slevami, aby odebírali více uhlí na jaře a v létě. Vedle toho se například prostřednictvím bannerů v uhelných skladech snaží na koncové spotřebitele apelovat, aby nákup uhlí neodkládali. „Navíc jsme vyčlenili více těžební techniky, aby byla připravena k operativnímu přesunu a pomohla prudké výkyvy v poptávce vykrýt,“ vyjmenoval Kozák hlavní kroky producenta.

Čtěte také:
Uhlí nakupte teď, je levnější
Na podzim opět hrozí fronty na uhlí

Také některé uhelné sklady nabízejí v teplých měsících uhlí laciněji. „Na Ořech 1 máme letní slevu ve výši 11 korun za metrák, Ořech 2 pak nabízíme se slevou 8 korun,“ upřesnil Milan Procházka ze společnosti Uhlí Provodín. Své klienty osobně i prostřednictvím webových stránek průběžně upozorňují, aby tříděné uhlí nakupovali včas. Bude to stačit? „Uvidíme,“ dodal Procházka.

Mnozí jeho kolegové v oboru už nicméně mají jasno, že krize se letos bude opakovat. Podle Karla Mikeše ze společnosti Unikom se výhled ještě zhoršil následkem nepřesné a alarmující reportáže, kterou vysílala televize Nova 7. srpna v hlavních večerních zprávách. „Už nyní váznou dodávky po silnici i po železnici,“ posteskl si Mikeš.

Ještě pesimističtější je Jaroslav Vaněk, který obchoduje s uhlím a pískem ve Vodochodech. Severočeské doly podle něj přes léto nezlevňují, protože k tomu nemají žádný důvod. Poptávka je kvůli rostoucímu počtu moderních kotlů, jejichž nákup usnadňují dotace, trvale vysoká. „Lidé tady si nemohou dovolit kupovat uhlí s předstihem na jaře, protože musejí obracet každou korunu,“ nesouhlasí s tvrzením, že koncoví spotřebitelé neumějí plánovat jako dřív a nechtějí se předzásobit. Zásoby uhlí má na jeden měsíc, držet větší by se mu nevyplatilo.

Severočeské doly se s majiteli uhelných skladů shodují v tom, že hlavní zájem domácností přijde až s prvními mrazy. Popírají však, že by byly problémy způsobeny výpadky ve výrobě. „Všem našim obchodním partnerům dodáváme uhlí včas a v nasmlouvaných odběrech,“ zdůraznil Kozák.

Mohlo by vás zajímat:
Elektrárny řeší, odkud brát vodu
VIDEO: Čínský titán na 16 kolech
Běloruský gigant BelAZ 75710