Své neenergetické unikáty mají obě jaderné elektrárny Temelín a Dukovany. Například 150 kilogramů medu stočil zaměstnanec elektrárny Sergej Vlačiha během letošní první včelařské sezony u Jaderné elektrárny Temelín.
Med stáčel ve třech várkách. Prvního medu se energetici dočkali začátkem června, naposledy roztočil medomet v polovině srpna. Čtyři včelí úly byly v parku u tamního Infocentra nainstalovány v květnu, pátý k nim přibyl v červenci. Podle oficiálního kontrolního měření radioaktivity jaderný med „září“ stejně, jako ten běžně k dostání v obchodech.
Čtěte také:
Šnobr: Investice do jádra je bláznovství
O české energetice se rozhoduje v Berlíně
Oba vzorky měly navíc menší radioaktivitu, než mají třeba banány či káva. „Příroda, čisté životní prostředí a jaderné elektrárny k sobě neodmyslitelně patří. Náš med je toho důkazem, přičemž poslouží právě jako netradiční dárek z prostředí jihočeské jaderné elektrárny,“ dodává k tomu její ředitel Jan Kruml.
Jaderná elektrárna Dukovany má rovněž „přírodní“ novinku, a to bylinkovou zahradu. Vznikla letos na jaře ve střeženém prostoru elektrárny jen několik desítek metrů od prvního hlavního výrobního bloku. Vypěstované bylinky již nyní využívají v závodní kuchyni k dochucení jídel a zákusků pro tamní zaměstnance. Šalvěj, oregano, libeček, máta, rebarbora, bazalka, petržel, pažitka, meduňka, mateřídouška, echinacea, ale i okrasná levandule a motýlí keře; to je skladba „jaderné zahrádky“.
Všechny rostliny pochopitelně byly, stejně jako temelínský med, podrobeny analýze na přítomnost umělých radionuklidů. Výsledek byl negativní. „Přítomnost přírodních radionuklidů v bylinkách je srovnatelná s výsledky obdobných analýz bylin a zemědělských produktů na území Česka. Svědčí to o tom, že jaderná elektrárna nenarušuje životní prostředí ve svém okolí. Dokazují to vlastně i sami zaměstnanci elektrárny tím, že bylinky konzumují,“ uzavírá ředitel elektrárny Miloš Štěpanovský.