Doba čtení:1 m, 22 s

Štýs Benedikt dvojčata

V dnešním pokračování seriálu Dvojčata Stanislava Štýse je zachycen rekreačně-sportovní areál Benedikt, který se nachází na jihovýchodním okraji Mostu. Původně zatopený povrchový důl sloužil dlouhé roky jako oblíbené koupaliště. V letech 2001 až 2002 prošel rozsáhlou rekonstrukcí do své dnešní podoby. Vodní plocha byla rozdělena na dvě části a v jejich okolí byla zbudována sportovní hřiště a hřiště pro děti s prolézačkami, skluzavkami a pískovišti.

Areál byl ještě v 19. století místem, kde se do výše tyčily těžní věže. Uhlí se zde dobývalo hlubinným způsobem. V roce 1959 vznikl lom povrchový, který vytěžil celé ložisko.

Po ukončení těžby byla jáma zatopena a vodní nádrž sloužila dlouhé roky jako koupaliště. Po letech se ale objevil problém – dno nádrže bylo silně propustné, voda z Benediktu zaplavovala okolní kanalizaci. Ohromné množství vody se také vzhledem k velikosti rozlohy vodní plochy odpařovalo. Nastaly tak výrazné potíže s kvalitou vody. Ukázalo se, že Benedikt nebyl během rekultivačních prací po těžbě připraven na svou funkci vodní nádrže dokonale. Téměř celé dno nebylo schopno vodu zadržet, v tělese hráze vedoucí podél Vtelna selhala podzemní těsnící stěna.

Na jih a východ je údolí Benediktu otevřeno a nabízí výhled na vrchy Českého středohoří a městskou část Vtelno s barokním kostelem, farou a kaplemi stavitele Octavia Broggia z počátku 18. století.

Mohlo by vás zajímat:
Dříve měsíční krajina, dnes poklad přírody
Z dolu ve Virginii udělali golfové hřiště
Lužický kraj se mění v zemi jezer

Místo dnešního areálu Benedikt v roce 1970. Foto: Stanislav Štýs
Mostecký rekreační areál Benedik v roce 2011. Foto: Stanislav Štýs