Centrum bude zkoumat využití slojového metanu

V Česku se slojový metan těží v české části hornoslezské uhelné pánve v ostravsko-karvinském černouhelném revíru. Ilustrační foto: OKD

Letos v červnu zahájilo v Polsku činnost Mezinárodní centrum pro využití slojového metanu. Mělo by hledat a zkoumat nové metody využití metanu jako cenného zdroje energie. Cílem by mělo být vytvoření efektivní technologie pro zachycování a využívání důlního metanu, což povede i ke zvýšení bezpečnosti v dolech.

Pracoviště, které založil Ústřední báňský institut v Katowicích, Polská státní společnost zabývající se těžbou ropy a plynu (PGNiG), Polský geologický institut a Institut ropy a plynu, bude fungovat pod záštitou Evropské hospodářské komise OSN.

Čtěte také:
V USA se zaměřili na opuštěné doly
VIDEO: Největší hydrostatický buldozer na světě

„Věříme, že toto centrum bude šířit nové technologie, které povedou nejen ke snížení metanu v ovzduší, ale i k jeho ekonomickému využití a zvýšení bezpečnosti horníků,“ uvedl při zahájení střediska náměstek polského ministra energetiky Michał Kurtyka.

Ředitel divize pro udržitelnou energii Evropské hospodářské komise OSN Scott Foster zdůraznil, že odborníci pracují už řadu let na vývoji postupů pro akumulaci metanu v důlním provozu a OSN proto doporučila šíření a využívání těchto osvědčených postupů.

Výzkum v Polsku se zaměří na důl poblíž obce Gilowice v Horním Slezsku. Experti chtějí využít moderní technologie a know-how, které se osvědčily při průzkumu těžby břidlicového plynu v předcházejících letech. S využíváním břidlicového plynu mají velké zkušenosti v USA, Austrálii a Kanadě.

V Česku se slojový metan těží v české části hornoslezské uhelné pánve v ostravsko-karvinském černouhelném revíru. Získává se degazací a těžbou karbonského plynu z uhelných slojí v uzavřených hlubinných dolech. Na současné produkci plynu se podílí cca 10 %. Pokud by byla těžba ještě efektivnější, mohl by podle expertů slojový metan dosáhnout podílu až 85 %. Odborníci odhadují, že v české části hornoslezské uhelné pánve může být nejméně 100 mld m³ uhelného metanu.

Mohlo by vás zajímat:
VIDEO: Jak se rodí kolosy na čtyřech kolech
Rypadlo váží jako 2700 škodovek
Největší bagr na světě udělal kariéru ve filmu