Doba čtení:1 m, 54 s
Pokud přijde velmi chladné období a bude nutná maximální těžba plynu ze zásobníků, pak cena plynu opět poroste, a to proti dnešku výrazně. Foto: pixabay.com

Evropě s energiemi momentálně nejvíc pomáhá počasí. „Projevuje se teplá druhá polovina prosince a také vysoká větrnost v Německu,“ řekl pro Seznam Zprávy energetický analytik Michal Macenauer ze společnosti EGÚ. Závislost energetiky na počasí je však mimořádně ošidná.

Zemní plyn se momentálně v Evropě prodává za obdobné ceny jako předloni v létě, dávno před vypuknutím války na Ukrajině. Ceny na evropském trhu aktuálně klesly pod 65 eur (1560 Kč) za megawatthodinu (MWh). Spolu s levnějším plynem padá i cena elektřiny. Na pražské burze se v úterý prodávala MWh za 215 eur (5182 Kč) I to je však úroveň mnohem vyšší, než na jakou byli středoevropští spotřebitelé zvyklí v předchozích letech, napsala Zuzana Kubátová v analýze na serveru Seznam Zprávy.

Za aktuálním poklesem cen stojí především příhodné povětrnostní podmínky. Větrné farmy na severu Evropy jedou naplno, takže klesá spotřeba plynu v německých paroplynových elektrárnách. „Jistý vliv má samozřejmě i uklidňování trhu a rostoucí naděje, že se Francii relativně brzy podaří obnovit výrobu ve velké části nuceně odstavených jaderných elektráren, což by dál vedlo k nižší výrobě elektřiny z plynu,“ vysvětlil Macenauer. Klesající poptávka je vždy nadějí na nižší ceny.

Teplárny MVV Energie zdraží až o 60 procent

Závislost na rozmarech počasí je však samozřejmě ošidná. „Pokud přijde velmi chladné období a bude nutná maximální těžba plynu ze zásobníků, pak cena plynu opět poroste, a to proti dnešku výrazně,“ varuje další z analytiků EGÚ Petr Čambala.

Naopak bude-li zbytek této zimy bez velkých teplotních výkyvů a v zásobnících zůstane na jaře okolo 40 procent plynu, tak ho bude po letním plnění dost i pro příští zimu. Cena by se pak mohla pohybovat mezi 60 až 80 eury v závislosti na vývoji trhů LNG v jihovýchodní Asii. Podle experta na plyn Vratislava Ludvíka by mohla teoreticky klesnout dokonce až ke 40 eurům.

Evropská energetická agentura (IEA) ale ve své prosincové zprávě varovala před hrozícím nedostatkem plynu. Pokud by došlo v Číně k oživení poptávky na úroveň roku 2021, mohlo by podle IEA letos Evropě chybět bez ruských dodávek asi 27 miliard kubíků plynu.

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa