Česko není pupkem klimatického světa

Pokud chceme zabránit klimatickému kolapsu, zdejší uhlí musí zůstat pod zemí. Takový vzkaz vyslali anonymní aktivisté z rypadla v lomu Vršany. Vědí, že jde o naprostou chiméru?

Rypadlo hnědouhelného lomu Vršany na Mostecku obsadili včera ráno aktivisté. Protestovali proti chystanému prodeji elektrárny Počerady společnosti Se.ven Energy. Aktivisté odmítli zveřejnit svou totožnost. Přihlásili se k tuzemskému klimatickému hnutí, které je však podle nich málo radikální.

Čtěte také:
Anonymní aktivisté obsadili rypadlo
Na zaplavení lomu ČSA bude chybět až 1,7 miliardy

Akce, které probíhají v rámci českého klimatického hnutí, podporujeme, ale podle nás je situace opravdu vážná, a myslíme si, že se o tom pouze mluví. Tak jsme chtěli touhle formou dát najevo, že situace je opravdu vážná. Vylezli jsme nahoru, aby náš hlas byl opravdu slyšet,” řekla jedna z dívek, která odmítla zveřejnit svou totožnost.

Prostřednictvím sociálních sítí vyslali jménem anonymní skupiny nazvané Against Coal (Proti uhlí) vzkaz. „Ahoj, jsme nahoře na rypadle v hnědouhelném lomu Vršany. Protestujeme zde proti fosilnímu průmyslu. Chceme klimatickou spravedlnost. A pokud chceme zabránit klimatickému kolapsu, zdejší uhlí musí zůstat pod zemí.“

Těžko říci, zda těmto slovům aktivisté sami věří. To by totiž museli žít v informačním vakuu. V opačném případě musejí vědět, že i kdybychom ještě dnes ukončili těžbu uhlí a vypnuli všechny uhelné elektrárny i teplárny, globální klima bychom prakticky vůbec neovlivnili, natož abychom zabránili údajnému kolapsu.

Připomeňme si některá fakta. Český „příspěvek“ ke globálnímu znečištění ovzduší je minimální, zhruba na úrovni 0,3 procenta. Česko své emise navíc oproti jiným zemím neustále snižuje. Od roku 1990 se podařilo snížit objem českých emisí CO2 o více než 35 procent. Stejně v Česku dramaticky klesá objem těžby uhlí. Zatímco v roce 1989 se vytěžilo téměř 35 milionů tun černého uhlí a 89 milionů tun uhlí hnědého, loni to bylo 4,1 milionu tun černého a 39,2 milionu tun hnědého uhlí. U černého uhlí činí pokles 88,2 procenta, u hnědého 55,9 procenta.

Že je snaha o záchranu klimatu právě u nás potažmo v Evropské unii skoro až absurdní, vypovídají i data ze Statistického přehledu světové energetiky. Loni vzrostla na celé zeměkouli produkce skleníkových plynů o 2 %, což je nejvyšší nárůst od roku 2011. V Evropské unii přitom meziročně produkce skleníkových plynů o 2 % poklesla. Jenže EU jako celek je zodpovědná jen za zhruba 10 % světových emisí. Státy Asie a Pacifiku, které se na těchto celosvětových emisích podílejí takřka polovinou (49,4 %), naopak produkci meziročně zvýšily o 2,8 %. Nárůst o 1,9 % zaznamenala i severní Amerika a Afrika (2,4 %).

Evropské země, ale i jejich občané a firmy, vynakládají na boj s klimatickou změnou obrovské finanční prostředky. Zavírají se uhelné elektrárny, dotují se obnovitelné zdroje, firmy platí miliony za emisní povolenky, lidem se zdražuje elektřina i teplo, v plném proudu je hon na spalovací motory a tlak na rozvoj elektromobility.

Další části světa však tuto snahu nereflektují. Vzhledem k tomu, že třeba v Indii je stále asi čtvrt miliardy lidí bez elektřiny, se jim nelze příliš divit. To ale na faktu, že tahounem produkce CO2 jsou zejména Čína, Indie, USA, Rusko a další země mimo EU, nic nemění.

Závěrem už jen malá poznámka. Celkový výkon českých uhelných elektráren je zhruba 11 gigawatt. V Číně právě teď podle informací německé ekologické organizace Urgewald budují nové uhelné elektrárny o výkonu zhruba 226 gigawatt, čímž Čína dosáhne uhelného výkonu okolo 1300 gigawatt. Před pár týdny navíc v Číně slavnostně otevřeli novou téměř 2 tisíce dlouhou železniční trať, která bude sloužit primárně k transportu uhlí. Stála zhruba 700 miliard korun.

Pokud tedy aktivistům jde opravdu o světová klima a jsou přesvědčeni, že mu nejvíce pomůže útlum uhlí, tak by měli svou pozornost věnovat právě do Číny a podobných zemí. Pokud však budou pokračovat v podivných hrách na domácím písečku, bude o jejich skutečné motivaci možné s úspěchem pochybovat.

Mohlo by vás zajímat:
VIDEO: Jak se rodí kolosy na čtyřech kolech
Rypadlo váží jako 2700 škodovek
Největší bagr na světě udělal kariéru ve filmu

VIDEO: Extrémní golfové hřiště na korbách náklaďáků