Česko odejde od uhlí nejspíš v roce 2038

Podle ministra průmyslu a dopravy Karla Havlíčka je rok 2038 nejpravděpodobnějším termínem, který doporučí uhelná komise. Foto: MPO

Uhelná komise již zanedlouho navrhne termín a harmonogram útlumu využívání uhlí v Česku. Doporučení zřejmě bude znít, aby těžba a spalování uhlí skončily za 18 let. Útlum by však mohlo uspíšit další zdražování emisních povolenek.

„Nejvíce reálný je rok 2038. Definitivní rozhodnutí ale ještě nepadlo,“ potvrdil Hospodářským novinám ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček.

Stejný termín již před časem ohlásilo sousední Německo, kde se těží nejvíce hnědého uhlí v EU. To zároveň za dva roky odstaví i jádro. Nejpozději přestane uhlí pálit Polsko, a to v roce 2049.

Čtěte také:
Uhelná komise představí plán do konce roku
Emise z energetiky klesají, z dopravy naopak rostou

Ministr Havlíček uvedl, že existují celkem tři data, pro něž provozovatel energetických sítí ČEPS připravuje podklady. V nich řeší, jestli Česko bude mít dostatek zdrojů, které by uhlí nahradily, a nebude muset elektřinu dovážet. Kromě roku 2038 probírá uhelná komise ještě útlum v roce 2033 a 2043.

Z uhlí se dnes vyrábí téměř polovina tuzemské elektřiny a ještě o pár procent více je na něm závislé teplárenství. A podle Havlíčka není transformace možná tak rychle. „Bude to trvat deset až patnáct let a bude nás to stát obrovské zdroje. Padesát miliard nás bude stát jen transformace teplárenství,“ řekl ministr. Většina menších tepláren chce přejít na plyn či jiná alternativní paliva během několika let.

Podobně jako Havlíček vidí konec uhlí v Česku také ministr životního prostředí Richard Brabec. Ten na konci srpna v zápise uhelné komise, uvedl, že rok 2040 už je moc pozdě a cokoliv před rokem 2030 není možné stihnout.

S tím nesouhlasí ekologičtí aktivisté. „Trváme na tom, že uhelné elektrárny mohou skončit už v roce 2030. Je reálné nahradit je obnovitelnými zdroji a plynem. Za nejzazší kompromis považujeme rok 2033,“ uvedl Jan Rovenský z Greenpeace.

Uhelný útlum může urychlit případné další zdražení emisních povolenek, jejichž cenu EU neustále zvyšuje. Emisní povolenky jsou nástrojem EU omezujícím spalování fosilních paliv. Musí je kupovat velké firmy na každou tunu CO2 vypuštěnou do ovzduší. Ceny emisních povolenek přitom v poslední době výrazně podražily. Před třemi lety se obchodovaly za méně než pět eur. Dnes jedna stojí 25 až 30 eur. To má už nyní významné dopady. Pokud by cena povolenek dále rostla – existují odhady, že může stát až 70 eur –, mohlo by to i moderní uhelné zdroje znevýhodnit natolik, že by se jejich majitelům vyplatil přechod na plyn.