Uhelná komise představí plán do konce roku

Jeden ze dvou předsedů uhelné komise ministr průmyslu a dopravy Karel Havlíček. Foto: vlada.cz

Uhelná komise do konce letošního roku stanoví postup útlumu těžby uhlí. Řekl to dnes po jejím zasedání v Prunéřově na Chomutovsku ministr průmyslu, obchodu a dopravy Karel Havlíček (za ANO).

Uhelná komise už dříve vytvořila tři scénáře útlumu. Zpřesnit se nyní má zadání pro provozovatele energetické přenosové soustavy ČEPS, aby se mohl počet scénářů snížit. Rychlá cesta by znamenala útlum využití uhlí v letech 2030 až 2035, střední 2035 až 2045 a pomalejší 2045 až 2050. Pracovní skupina číslo 1 se sejde v červnu.

Čtěte také:
Uhelná komise musí práci odevzdat později
Emise z energetiky klesají, z dopravy naopak rostou

Společnost ČEPS je přizvána do jedné z pracovních skupin uhelné komise. „Je to taky o tom, abychom udrželi stabilitu přenosové soustavy,” uvedl Havlíček. Konečný scénář, který komise předloží vládě, bude v sobě zahrnovat parametry technologické, ekonomické, závazky ČR vůči Evropské komisi a odhadovanou úroveň ceny emisních povolenek. „Což v tom bude hrát zásadní roli,” řekl Havlíček.

Uhelnou komisi zřídila vláda jako svůj poradní orgán v polovině loňského roku. Komise má celkem 19 členů, kterými jsou dva předsedové, ministr průmyslu a obchodu a ministr životního prostředí, a dalších 17 členů z řad státních i krajských politiků, odborníků i ekologických organizací. Hlavním cílem komise je poskytnout vládě detailní informace o budoucím postupném snižování využití hnědého uhlí v Česku, které má vést k zásadnímu poklesu emisí. Scénáře mají představit dopady na průmysl, strukturu hospodářství, energetiku, životní prostředí či zaměstnanost.