Chvaletická elektrárna má nový komín

Elektrárna Chvaletice je nejmladší hnědouhelnou elektrárnou v Česku, v provozu je od roku 1979. Foto: Severní energetická

Najížděcí kotelna v elektrárně Chvaletice dostala nově rekonstruovaný komín upravený na spalování zemního plynu. Komín se skládá ze dvou kusů, které na místo přesunuly jeřáby.

„Je vysoký 35 metrů a horní díl je vybavený i větrolamy na zmírnění účinků větrů působících na komín,“ uvedl Miroslav Pečeňa, projektový manažer.

O přestavbě stávajících mazutových hořáků na zemní plyn bylo rozhodnuto proto, aby kotelna plnila nové ekologické limity platné po roce 2018. K tomu bude vybudována plynovodní přípojka z města Chvaletice.

Čtěte také:
Lodě vozily uhlí do Chvaletic dvacet let
Čistší vzduch díky miliardám

Kotelna slouží k výrobě páry, která se využívá k najíždění bloků a pro výměníkovou stanici vytápění areálu Sev.en EC. Má dva kotle o celkovém instalovaném jmenovitém tepelném příkonu 37,9 MW.

Elektrárna Chvaletice je nejmladší hnědouhelnou elektrárnou v Česku, v provozu je od roku 1979. Celkový instalovaný výkon elektrárny 820 megawattů tvoří čtyři bloky, každý o výkonu 205 megawattů. Pro srovnání výkon jaderné elektrárny Temelín činí 2000 megawattů. V roce 2013 elektrárnu koupila od společnosti ČEZ za 4,12 miliardy korun těžařská společnost Severní energetická.

Mohlo by vás zajímat:
Polský Krakov otestuje modré uhlí
Podvalník prověřil i tank

Dříve měsíční krajina, dnes poklad přírody