Co dodat k cenám plynu? Jeho spotřebu

Rostoucí tržní ceny plynu na energetických burzách přitahují pozornost podobně, jako ceny elektřiny. 

V poslední době bylo řečeno mnohokrát, že velkoobchodní ceny plynu na trhu rostou hlavně kvůli rostoucím cenám ropy, že vzhledem k velkému podílu suroviny (plynu) v ceně pro konečné zákazníky, která činí 70 až 80%, pocítíme znatelně její růst, že kvůli tomu můžeme očekávat větší aktivitu spotřebitelů a četnější přechody domácností mezi dodavateli, že se však dodavatelé mohou snažit ceny plynu svým zákazníkům příliš nenavyšovat, a to zejména ti, kteří nakupují na základě dlouhodobých kontraktů, a ne z trhu.

Co ještě řečeno nebylo? Asi fakt, že cenu plynu může povzbuzovat i rostoucí poptávka. Je dobré to připomenout. V posledních čtyřech letech rostla spotřeba plynu v naší zemi průměrným tempem bezmála 5,5% ročně, viz graf č.1. A podobný obrázek patrně zaznamenáme i letos.

Čtěte také:
Úspory přinesou zvýšení spotřeby
Česko stojí na energetické křižovatce

Struktura spotřeby je při tom podle odborných zdrojů poměrně setrvalá a její obrázek je uveden v grafu č.2. Za necelou polovinou celkového objemu spotřebovaného plynu stojí velkooběratelé, kde se mohla projevit příznivá ekonomická situace posledních let.

Druhou největší skupinou jsou domácnosti. U nich se hovoří o efektu kotlíkových dotací a tím vyvolaného rychlejšího přechodu na vytápění plynem. Přesto, podle Českého plynárenského svazu, je evidováno přes 300 tisíc nevyužitých plynových přípojek, které představují další potenciál pro budoucí růst spotřeby plynu v segmentu domácností.

Celkově lze tedy odhadovat, že nárůsty cen plynu, které distribuční společnosti v budoucnu pravděpodobně nabídnou, nemusí být sice velké, nicméně zvětšující se poptávka bude takovému zvyšování trochu nahrávat.

Graf č.1: Vývoj roční spotřeby plynu v tuzemsku.

Zdroj: ČTK

Graf č.2: Přibližná struktura tuzemské roční spotřeby plynu.

Zdroj: www.tzb-info.cz

Mohlo by vás zajímat:
VIDEO: Jak se rodí kolosy na čtyřech kolech
Rypadlo váží jako 2700 škodovek
Největší bagr na světě udělal kariéru ve filmu