Do dolů OKD fárali Japonci

Vidět podmínky i technologie v hlubinném dole v praxi při ražbě důlního díla ve sloji je podle studentů k nezaplacení. Ilustrační foto: wikipedia.org Petr Štefek

Čelbu 402 324/1 v severní lokalitě Důlního závodu 2 společnosti OKD navštívila exkurze z Kyushu Univerzity. Pro dva studenty z Japonska, studentku z Myanmaru, profesorku Ai Nakayama a profesora Takashi Sasaoku to byl nezapomenutelný zážitek.

Setkali jsme se s mnoha věcmi, které jsme doposud měli možnost poznat pouze z teoretické stránky. Vidět podmínky i technologie v hlubinném dole v praxi při ražbě důlního díla ve sloji je k nezaplacení. Japonští těžaři prakticky neumožňují soukromým osobám, byť z univerzity, z bezpečnostních důvodů přístup na své lokality,“ popisovali hosté. Ti se zajímali o hornicko-geologické podmínky v oblasti ražby, horninové složení, způsob odtěžení z pracoviště či důlní dopravu.

Čtěte také:
Bakalův recept na zbohatnutí
Bakala: Žralok pravdy a lásky

OKD umožnila exkurzi i dalším skupinám jejich spolužáků a profesorů. „Druhá fárala také na ČSM Sever a třetí na Darkově,“ upřesnil Pavel Staša, odborný asistent Institutu ekonomiky a řízení systémů na Hornicko-geologické fakultě Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava. Ta jako dlouholetý partner Kyushu Univerzity jejím posluchačům i zaměstnancům nabídla v rámci hornické zahraniční exkurze právě návštěvy českých těžařských lokalit a míst souvisejících s oborem.

Skupina složená ze studentů z Japonska, Číny, Myanmaru, Ghany, Kambodži a čtyř profesorů tak kromě OKD viděla odstřel v kamenolomu v Bohučovicích u Hradce nad Moravicí, solný důl ve Wieliczce v Polsku, břidlicový Důl Radim ve Svatoňovicích, rudný Důl Jeroným u Karlových Varů a Dolní oblast Vítkovice s historickou šachtou Hlubina a vysokopecním provozem v Ostravě.

Mohlo by vás zajímat:
TOP 10 největších uhelných dolů
TOP 10 navždy bohatých
Největší bagr na světě udělal kariéru ve filmu