Drahý plyn nahrává britským uhelkám

Elektrárna Eggborough. Ilustrační foto: commons.wikimedia.org

Většinu výroby elektrické energie ve Velké Británii zajišťují plynové elektrárny. Rostoucí ceny plynu, které se dostaly až na desetiletá maxima ale nahrávají britským uhelným elektrárnám.

Rostoucí náklady na palivo totiž snižují ziskovost plynových elektráren, naopak vyšší ceny elektrické energie nahrávají uhelným elektrárnám.Vzhledem k nárůstu ziskovosti by tak zbývající britské uhelné elektrárny o celkovém výkonu 11 GW měly hrát na britském energetickém trhu větší roli, napsal server oenergetice.cz.

Čtěte také:
Škoda JS vyrobí části reaktoru pro britskou elektrárnu
Cena Hinkley Point roste do nebes

V posledních letech byla ziskovost britských uhelných elektráren velmi nízká, a tyto zdroje se tak dostávaly k výrobě elektřiny obvykle pouze v době horší situace na britském trhu s plynem. Během loňské zimy se uhelné elektrárny v Británii podílely na výrobě elektrické energie 10 %, tedy v průměru dodávaly výkon 3,6 GW. Letos by jejich podíl měl být mnohem vyšší.

Podíl uhlí v britském energetickém mixu dlouhodobě klesá. Environmentální aktivisté nad tímto faktem jásají, odborníci ale varují, že nejsou podniknuty dostatečné kroky k nahrazení uhelných elektráren. Aby se předešlo možným blackoutům, musela být vytvořena výkonová rezerva, kterou zajišťují právě uhelné elektrárny.

Jednu z nich, konkrétně elektrárnu Eggborough, vlastní i Energetický a průmyslový hoding (EPH) českého miliardáře Daniela Křetínského. EPH na začátku února potvrdil, že v ní ukončí výrobu v září. Server BBC tehdy připomněl, že elektrárna měla být uzavřena už před několika lety, zůstala ale otevřená, protože firma získala vládní kontrakt na poskytnutí záložní energie. Pro příští rok už zdroj kontrakt na poskytování záložní kapacity pro přenosovou síť nezískal.

Mohlo by vás zajímat:
VIDEO: Jak se rodí kolosy na čtyřech kolech
Největší bagr na světě udělal kariéru ve filmu
Běloruský gigant Belaz 75710