Doba čtení:1 m, 59 s
Termín pro odevzdání závěrů Uhelné komise v září stále platí. Ale zdá se velmi pravděpodobné, že se bude posouvat. Komise se totiž nyní neschází. Foto: pixabay.com

Stihne Uhelná komise odevzdat své závěry v září, jak předpokládá vláda, nebo se termín bude kvůli pandemii koronaviru a stavu nouze posouvat? Podle zjištění iUHLI.cz je pravděpodobnější druhá varianta.

Uhelná komise se v čase vyhlášené karantény neschází. Ale její práce neustala úplně. Dalo by se říct, že teď komise pracuje v „distančním režimu“, nebo spíš na „home office“. Což u práce, založené na skupinové diskuzi nad podklady, není úplně ideální.

Čtěte také:
Do září uhelná komise neudělá svou práci dobře
Emise z energetiky klesají, z dopravy naopak rostou

„Naposledy jsme se sešli někdy v únoru, už jen kvůli tomu bude po zrušení karantény potřeba určitě jedno zasedání na to, abychom si osvěžili naše poslední myšlenky a dostali se znovu do obrazu,“ myslí si místopředseda Českomoravské komory odborových svazů a člen komise Jaromír Franta. Tím spíš, že většiny členů komise se nějak dotýká současná situace a musí se proto plně věnovat jiným záležitostem, než jsou „uhelné“ podklady, která pro svou práci dostávají. Podle jeho názoru bude i proto nezbytné posunout termín pro odevzdání výstupů komise.

„Za sebe rozhodně upřednostňuji dobře odvedenou práci Uhelné komise, před dodržením původně termínu,“ konstatoval Franta.

S tím souhlasí i zástupce Hnutí Duha Jiří Koželouh. „Věřím, že když bude potřeba nyní více času, tak pár týdnů či dva tři měsíce se přidat dají a nebude s tím mít snad nikdo problém,“ uvedl Koželouh, který je rovněž členem Uhelné komise.

Prodloužení práce komise, aby mohla odvést skutečně kvalitní práci, považoval přitom za nezbytné už v lednu jiný její člen, poslanec Jan Zahradník (ODS). Upozornil na to v rozhovoru pro iUHLI.cz (zde). „Já dost pochybuji, že bychom dali dobře podložená doporučení v listopadu letošního roku, jak se předpokládalo. Tím spíš se obávám, že doporučení vydaná v září nebudou zpracovaná na základě všech informací, které bychom měli pro jejich odpovědnou přípravu mít,“ upozornil tehdy Zahradník.

K čemu doposud komise dospěla? Jaké argumenty převažují? Jaké výstupy a kdy můžeme očekávat? Na tyto a další otázky se portál iUHLI.cz ptal členů komise. Rozhovory s nimi přineseme v příštích dnech.

Mohlo by vás zajímat:
Caterpillar vymýšlí bagry budoucnosti
VIDEO: Sci-fi bagr z Jižní Koreje
V Kodani vzniká unikátní spalovna se sjezdovkou