Doba čtení:2 m, 52 s
LNG se podílí na výrobě elektřiny v Japonsku přibližně jednou třetinou a Japonsko je druhým největším dovozcem na světě po Číně. Foto: pixabay.com

Japonsko, které je chudé na zdroje, posiluje dlouhodobé dodávky zkapalněného zemního plynu z Austrálie a Spojených států, protože klíčové smlouvy s dodavateli včetně Ruska vyprší počátkem roku 2030.

Největší japonský výrobce elektřiny JERA se minulý měsíc dohodl na koupi 15,1% podílu v projektu Scarborough společnosti Woodside Energy v Austrálii. Jednalo se o poslední z řady transakcí, neboť následky ruské invaze na Ukrajinu hrozí narušením přístupu k plynu z Ruska, což zvyšuje nutnost najít spolehlivé dlouhodobé zdroje dodávek, napsal server finance.yahoo.com.

LNG se podílí na výrobě elektřiny v Japonsku přibližně jednou třetinou a Japonsko je druhým největším dovozcem na světě po Číně.

Plyn zůstává klíčovou součástí japonského energetického mixu, přestože dovoz loni klesl o 8 procent na nejnižší úroveň od roku 2009, protože Japonsko zvýšilo využívání obnovitelných zdrojů energie a znovu spustilo některé jaderné reaktory po jejich úplném odstavení po havárii ve Fukušimě v roce 2011.

Od roku 2022 uzavřeli japonští kupci LNG kapitálové dohody v pěti projektech v Austrálii a USA, včetně průzkumného bloku. Podle výpočtu agentury Reuters si od těchto zemí zajistili deseti- až dvacetileté smlouvy na odběr více než 5 milionů tun ročně, což představuje 8 procent japonské spotřeby v roce 2023.

Japonsko a Austrálie se dohodly na zajištění dodávek LNG a uhlí

Zájem Japonska o dlouhodobé dodávky z těchto zemí nijak neoslabily ani olitické problémy, včetně nových pravidel pro emise uhlíku v Austrálii, která budou zavedena v polovině roku 2023, a lednové zmrazení nových licencí na vývoz LNG z USA prezidentem Joem Bidenem.

Společnost Kyushu Electric Power, která patří mezi pět největších japonských energetických společností, uvedla, že zvažuje nákup podílu v projektu Lake Charles LNG společnosti Energy Transfer ve Spojených státech, přestože se na něj nyní vztahuje zmrazení amerických licencí.

Severní Amerika a Austrálie mají ve srovnání s jinými projekty stále stabilní dodávky,“ uvedl výkonný ředitel společnosti Kyushu Electric Takaši Mitsuyoshi.

Japonsko a Spojené státy jsou členy aliance vyspělých zemí Skupina sedmi (G7) a spolu s Austrálií jsou partnery v dalším regionálním bezpečnostním orgánu, Čtyřstranném bezpečnostním dialogu, známém také jako „Quad“.

Společnost Kyushu Electric má dlouhodobé smlouvy o dodávkách s Austrálií, Indonésií a Ruskem, z nichž některé mají vypršet v letech 2027 až 2032.

Shell: Globální poptávka po LNG výrazně vzroste

Mitsuyoshi uvedl, že Indonésie může mít v budoucnu omezenou vývozní kapacitu kvůli silné domácí poptávce díky rostoucí ekonomice.

Katar, další japonský dodavatel, zvyšuje produkci, ale někteří odběratelé se ohrazují proti jeho smlouvám, které omezují flexibilitu při obchodování s nákladem, a japonský ministr průmyslu loni vyzval ke zrušení doložky o místě určení.

Od roku 2022 japonští odběratelé LNG zvýšili svou angažovanost v Ománu, ale v menším měřítku ve srovnání s Austrálií a USA, zatímco společnost Inpex získala nové průzkumné licence v Malajsii.

Yoko Nobuoka, vedoucí analytik pro výzkum japonské energetiky ve společnosti LSEG, uvedl, že význam spolupráce se spojenci pro energetickou bezpečnost Japonska, včetně LNG, vzrostl v důsledku energetické krize vyvolané ruskou invazí na Ukrajinu.

Rusko bylo v loňském roce po Austrálii a Malajsii třetím největším dodavatelem LNG do Japonska, ale dovoz se oproti roku 2022 snížil o 10,7 %. Velká část ruského LNG pro Japonsko pochází z projektu Sachalin-2, ale mnoho jeho dlouhodobých kontraktů vyprší kolem roku 2030, což je další pobídkou k uzavření smluv jinde.

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa