Jezero Most se stane hitem severních Čech

Jezero Most vzniklo jako projekt rekultivace bývalého Dolu Ležáky. Foto: wikipedia.org Cool3d

Jezero Most vzniklé rekultivací uhelného dolu se má otevřít pro veřejnost v létě příštího roku. V oblasti, kterou spravuje a dotuje stát, jsou nyní tři velké stavby za stovky milionů korun.

„Pro město je jezero Most rozvojovou lokalitou nejvyšší priority,“ uvedl pro Mostecký deník vedoucí radničního odboru zadávání veřejných zakázek František Jirásek.

Hotova je páteřní silnice kolem jezera propojující Most a Mariánské Radčice. Stavba je v režimu předávání a následovat bude kolaudace. Další dvě investiční akce jsou rozpracované. Jedná se o budování inženýrských sítí a komunikací v jižní části jezera včetně kompletního zázemí a o oddechovou pobřežní zónu, která zahrnuje výstavbu pláží, vstupů do vody, plovoucích mol a volnočasových zařízení pro krátkodobou rekreaci. Vše má být dokončeno do léta příštího roku, kdy se má jezero zpřístupnit veřejnosti.

Čtěte také:
Spor o pozemky okolo jezera Milada
Na rekultivačních jezerech může vyrůst elektrárna

Podle Jiráska má oblast obrovský potenciál. Vodní plocha u Mostu je s rozlohou 311 hektarů druhým největším umělým jezerem v tuzemsku a s hloubkou 75 metrů také nejhlubším, což budou moci využívat i záchranáři pro tréninky potápěčů. „Jezero má nejčistší vodu. Průhlednost je devět metrů, což je nejvíc v ČR,“ uvedl Jirásek.

Minulý týden jednal na Mostecku o jezeru parlamentní Výbor pro veřejnou správu a regionální rozvoj. Stále se totiž nerozhodlo, komu bude lokalita v budoucnu patřit a kdo, jak a za kolik se bude o jezero starat. Jen dopouštění vody kvůli odparu má stát zhruba 12 milionů korun ročně. „Záměr, aby tyto náklady nesl i nadále stát, se s největší pravděpodobností splní a městský rozpočet nebude tímto provozem zatížen,“ sdělil mostecký poslanec a zastupitel Jan Schiller.

Význam jezera pro cestovní ruch si uvědomuje i Klub českých turistů. „Naši značkaři by chtěli okolí jezera označit. Zatím nevíme, kolik nám toho povolí,“ sdělila Růžena Streiftauová z ústředního výboru klubu. Jezero by se mohlo stát součástí turistického městského okruhu, který má zatím 14 kilometrů a seznamuje návštěvníky s největšími zajímavostmi Mostu. Trasa vede i na Hněvín, odkud je výhled na jezero s pobřežím dlouhým přes devět kilometrů. Lokalita stále leží v původním dobývacím prostoru, a proto zatím na celém území platí zákaz vstupu k vodě.

Jezero Most je antropogenní jezero v Ústeckém kraji, které vzniklo jako projekt rekultivace bývalého Dolu Ležáky, sloužícího od 70. let 20. století do 31. srpna 1999 k těžbě hnědého uhlí. Revitalizaci území, dotčeného těžbou hnědého uhlí, zajišťuje státní podnik Palivový kombinát Ústí. Jezero má rozlohu 311 hektarů, délku 2,5 km a šířku 1,5 km. Hladina je v nadmořské výšce 199 m. Maximální hloubka činí 75 m.

Mohlo by vás zajímat:
Obnovitelné zdroje? Kam vítr, tam analýza
Bývalá šachta vyrábí elektřinu z vody
Revoluce v lomech: Náklaďáky bez řidičů