Kdo vyhrožuje Havlíčkovi?

Vicepremiér a ministr průmyslu Karel Havlíček (za ANO) čelí kvůli svému působení v Uhelné komisi výhrůžkám. Foto: vlada.cz

Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček má od středy večer přidělenou ochranku. Souvisí to s ministrovým působením v uhelné komisi, kvůli níž dostává výhrůžky. Uhelná komise by měla zítra schválit své doporučení vládě.

Ochranku mám dnes z toho důvodu, že jsem byl upozorněn, že mi hrozí určité nebezpečí. Proto mi byla na dobu neurčitou od včerejšího večera nasazena speciální ochranka. Ke konkrétnímu důvodu se nemohu přesně vyjádřit, ale bylo to jasně indikováno,” řekl serveru idnes.cz  Havlíček.

Čtěte také:
Unucka: Uhelný exit v roce 2033 je naprosto nereálný
Kvůli nedostatku materiálu budou zdražovat stavby

Kdo a proč ministrovi vyhrožuje, není veřejně známo. Podle informací iDNES.cz se výhrůžky týkaly rozhodování uhelné komise, které Havlíček předsedá. Česká uhelná komise byla zřízena loni, je poradním orgánem vlády. Předsedají jí Havlíček a ministr životního prostředí Richard Brabec. Ten však ochranku nemá.

Cílem uhelné komise je příprava ukončení využívání uhelných zdrojů a jejich nahrazení. Nyní pracuje komise se scénáři konce využívání uhlí v letech 2033, 2038 a 2043.

Komise má 19 členů, mezi kterými jsou zástupci těžařů, akademici i ekologové. Mimo jiné mezi ně patří generální ředitel ČEZ Daniel Beneš, předseda Odborového svazu pracovníků hornictví, geologie a naftového průmyslu Rostislav Palička nebo vedoucí energetické kampaně Greenpeace ČR Jan Rovenský.