Doba čtení:1 m, 42 s
Hnědouhelný důl zásobuje uhlím hlavně sousední elektrárnu Turów. Skupina PGE, které důl i elektrárna patří, tam chce těžit až do roku 2044. Foto: wikipedia.com

Liberecký kraj dnes zveřejní na své úřední desce dokumentaci, která popisuje záměr na rozšíření a zahloubení polského hnědouhelného dolu Turów. Začne běžet 30denní lhůta na vyjádření. Důl je nedaleko českých hranic, v sousedství Libereckého kraje.

Ministerstvo životního prostředí již český překlad dokumentace EIA vlivů záměru pokračování těžby hnědého uhlí v Turówě na životní prostředí zveřejnilo. Připomínky mohou podávat lidé, spolky i obce. Zabývat se tím bude na květnovém zasedání i krajské zastupitelstvo. Vedení kraje se zároveň rozhodlo využít právních služeb společnosti Frank Bold advokát, která s tím má zkušenosti. „Podařilo se jim například právními kroky zastavit těžbu v největším dole Evropské unie Gubin-Brody,“ uvedl hejtman Martin Půta (SLK). Podle něj chce společnost situaci řešit veškerými legálními prostředky. „Společnost bude spolupracovat i s dotčenými obcemi a věřím, že udělá maximum pro to, aby důsledky rozšiřování těžby v Turówě měly co nejmenší dopad na život obyvatel,“ dodal hejtman.

Čtěte také:
Protesty proti rozšíření polského dolu
Poláci v tichosti rozšiřují důl na hranicích

Hnědouhelný důl zásobuje uhlím hlavně sousední elektrárnu Turów. Skupina PGE, které důl i elektrárna patří, tam chce těžit až do roku 2044. Povolení k těžbě má zatím do příštího roku. Rozšířit by se měl důl až na 30 kilometrů čtverečních a těžit tam Poláci plánují do hloubky až 330 metrů pod úrovní okolního terénu. Důl se má rozšířit podél silnice z německé Žitavy do Bogatyně. Na české straně jsou nejblíže Uhelná, Václavice, Oldřichov na Hranicích, z měst pak Hrádek nad Nisou.

Na české straně jsou obavy hlavně ze ztráty vody, rozšíření dolu ale přinese i víc hluku a prachu. „Rozšiřování těžby v dole Turów prokazatelně ovlivňuje stav podzemních vod na českém území,“ řekl radní kraje zodpovědný za životní prostředí Jiří Löffelmann (SLK).

Mohlo by vás zajímat:
Běloruský gigant BelAZ 75710
Největší bagr na světě udělal kariéru ve filmu

Parkovací asistent bude i pro důlní obry

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa