Lom ČSA po třiceti letech

Vnitřní výsypka lomu ČSA v letech 1980 a 2010. Foto: Stanislav Štýs
Dnešní dvojčata Stanislava Štýse zachycují jednu z oblastí vnitřní výsypky lomu Československé armády (ČSA) v rozmezí třiceti let. Černobílá fotografie je z roku 1980, novější potom ukazuje již zrekultivované území v roce 2010.
Lom Československé armády (zkráceně Lom ČSA) je hnědouhelný povrchový lom nacházející se v severočeské hnědouhelné pánvi pod úpatím Krušných hor. Těží zde společnost Severní energetická. Zároveň s těžbou probíhají v lokalitě již řadu let rekultivační práce, které dopady těžby úspěšně zahlazují. Na území dotčeném hornickou činností lomu ČSA včetně vnějších výsypek bylo k závěru roku 2014 celkem ukončeno 2 202 hektarů rekultivací.
V minulosti se zde nacházelo Komořanské jezero o přibližné rozloze 5600 hektarů. I přes velkou rozlohu jezera bylo mělké a obsahovalo velké množství sedimentů a jeho postupné zanášení vytvořilo rozsáhlé mokřady. Jezero bylo průtočné, protékala jím řeka Bílina a vzniklo přibližně před 15 tisíci lety. Dosahovalo rozlohy až 56 km². Postupem času se zmenšilo na 1,95 km² v 19. století. Kompletně bylo vysušeno na příkaz knížete Ferdinanda z Lobkovic po roce 1831. Důvody byly hlavně požadavek důlní těžby a také zdravotní (vlhké prostředí, močály apod.).

Vnitřní výsypka lomu ČSA v roce2010. Foto: Stanislav Štýs

Vnitřní výsypka lomu ČSA v roce 1980. Foto: Stanislav Štýs
Související články