Doba čtení:2 m, 51 s

Vytápění francouzských předzahrádek je neekologické a proto musí skončit. Po plánech na omezení spotřeby masa je to další agresivní krok evropských ekologistů.

My vás donutíme, abyste žili tak, jak my chceme! To je poselství nové francouzské ministryně životního prostředí Barbary Pompiliové. Ta tvrdí, že „je třeba změnit ´nenormální návyky´, které přežívají ve společnosti. Informoval o tom portál iDnes.cz (zde, placeno) i další české portály, například zde a zde (oba zdarma). Posezení na zateplené zahrádce kavárny je přitom jedním z francouzských národních zvyků. Ministryně Pompiliová prohlásila „Hosté již nebudou popíjet kávu v teple“ (od příštího roku). Jenže každý restauratér (a také státní kasa) se logicky musí zeptat, zda vůbec budou chtít hosté popíjet kávu v zimě?

Čtěte také:
Německá rozvědka potvrdila obavy
Energetická soběstačnost je český trumf

Všichni, kteří se obávají toho, že ekologisté budou chtít bezohledně zasahovat do běžného života lidí daleko víc, než nyní přiznávají, získali další důkaz, že mají pravdu. Protože ničím jiným prohlášení francouzské ministryně není. Po deklarované snaze části poslanců Evropského parlamentu velmi razantně omezit v EU spotřebu hovězího (kvůli záchraně amazonských pralesů a snížení produkce metanu (zde a zde a zde), kterou se nyní snaží zapracovat do plánů Green dealu je to v každém případě další krok k zelené totalitě.

Zahrádky kaváren a barů se ve Francii ohřívají především prostřednictvím plynových hořáků. Emise CO2 ze spalování plynu jsou zhruba poloviční, než ze spalování uhlí. Ale ruku na srdce – kolik emisí asi tak vznikne z plynových ohřívačů v kavárnách? Projeví se jejich zákaz vůbec nějak v celkovém emisním objemu Francie? A co když by kavárníci přešli z plynu na elektřinu? Tu má Francie z valné většiny z jádra, což je – navzdory nelibosti zelených – prakticky bezemisní zdroj. Nabízí se to jako logická řešení, protože restauratéři hosty na zahrádkách potřebují. Letos tím spíš, protože musí zacelit ekonomický výpadek po koronové „zástavě života“. Což je pohled, který by vláda neměla ignorovat. Když nebudou mít restaurace příjmy, nebudou mít z čeho odvádět daně. A také se dá očekávat, že budou propouštět. Oboje zatíží již tak beznadějně zadluženou státní kasu…

Pokud francouzská vláda nakonec připustí elektrické vytápění, bude to ještě jakž takž přijatelné. Ale i tak to bude nesmyslná buzerace bez skutečného ekologického přínosu.  Buzerace, která naplno odhaluje, jak si ekologistický establishment představuje, že budou lidé žít. Ten výhled je vpravdě strašný.

Jestliže je totiž možné, aby členka vlády prohlásila topení v chladném období – byť na zahrádkách – za „nenormální návyk“, který vede „k neospravedlnitelnému nadměrnému zneužívání energie“, dá se očekávat, že v tom bude pokračovat. Že třeba za neospravedlnitelné plýtvání prohlásí zimní topení v bytech. Protože jediná správná „zelená“ teplota v domácnosti je 18 stupňů Celsia. Nebo že nepotřebujeme na mytí horkou, ale jen teplou, nebo vlažnou vodu. (Mimochodem, již nyní se i v tuzemsku objevují články o tom, že Češi si v zimě moc topí, a že v jiných zemích si lidé vytápějí byty na o několik stupňů nižší teplotu.)

O cíli významně snížit spotřebu hovězího masa jsme se již zmínili. Vynucování přechodu na elektromobilitu se již rozběhlo (například zde a zde). Diskuze o nařízeném „oběhovém hospodářství“ již v Evropském parlamentu probíhá. V představách ekologistických vůdců přitom nejde jen o rozumnou šetrnost, ale o dirigování toho, jak si lidé mají pořizovat věci a jak s nimi mají po pořízení zacházet.

Nedávalo by pro všechny strany větší smysl přijít na to, jak zahrádky na zimu provizorně zastřešit, aby jejich vyhřívání bylo co nejefektivnější? Tím spíš, že mnoho zahrádek již takové zastřešení má.