Moratorium na poplatky z těžby zůstane

Ministryně průmyslu a obchodu Marta Nováková. Foto: wikipedia.org U&SLUNO

Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) na doporučení legislativní rady vlády bezodkladně nezruší pětileté moratorium z roku 2016, v němž se tehdejší vláda zavázala nezvyšovat poplatky z těžby hnědého uhlí a případné těžby lithia.

Ministerstvo na dotaz ČTK potvrdilo, že úhrady poplatků za vytěžené nerosty nebudou zvyšovány po dobu pěti let od nabytí účinnosti novely horního zákona, tedy od roku 2016.

Čtěte také:
Novela Horního zákona narazila na fakta
Novela horního zákona vyvolala bouři

Legislativní rada vlády doporučila ‘zohlednit problém legitimního očekávání poplatníků, že se sazby nebudou v průběhu probíhajícího pětiletého období zvyšovat, a doporučila v této souvislosti doplnění přechodného ustanovení’. MPO proto doplnilo do návrhu novely horního zákona přechodné ustanovení v souladu s doporučením,” uvedl mluvčí resortu Milan Řepka. Ačkoliv návrh horního zákona odstraňuje pětileté moratorium, stávající režim dotčených poplatníků zůstane zachován do konce roku 2021, dodal.

Zrušení moratoria bylo obsaženo v návrhu novely horního zákona, kterou předložil předchozí ministr průmyslu Tomáš Hüner. Proti se postavili odboráři, Svaz průmyslu a dopravy ČR a Hospodářská komora ČR.

Mohlo by vás zajímat:
VIDEO: Jak se rodí kolosy na čtyřech kolech
Největší bagr na světě udělal kariéru ve filmu
VIDEO: Extrémní golfové hřiště na korbách náklaďáků