Nejistotu kolem limitů vyřeší jen vláda

Podle Gabriely Nekolové neměla vláda rozhodnutí o prolomení limitů odkládat. Foto: hsr-uk.cz

Podle Gabriely Nekolové neměla vláda rozhodnutí o prolomení limitů odkládat. Foto: hsr-uk.cz

Před devíti měsíci navštívil Mostecko premiér Bohuslav Sobotka. Mnohé z toho, co tehdy premiér s regionálními politiky projednal a slíbil řešit, se už pohnulo k lepšímu. Naopak otázku prolomení limitů vláda podle předsedkyně Hospodářské a sociální rady Ústeckého kraje (HSR-ÚK) a zástupkyně zmocněnce vlády Gabriely Nekolové nevyřešila ideálně.

Za úspěch a velké plus nejen pro Ústecký kraj považuji, že se podařilo prosadit dotační program na demolici prázdných objektů. Výrazný posun nastal po výjezdním zasedání vlády v problematice obnovy lesů Krušných hor. Vláda rozhodla o přípravě revitalizačního programu pro Krušné hory. Prostředky nezbytné k obnově lesů byly vyčísleny na 2,5 miliardy korun na období deseti let. Další program, který vznikl na základě návštěvy premiéra v kraji, je určen na regeneraci starých průmyslových areálů, na jejichž místě tak mohou vzniknout nové rozvojové plochy měst a obcí ve strukturálně postižených krajích, což přinese až dva tisíce pracovních míst,“ řekla pro magazín Homér Nekolová.

Čtěte také:
Analýza: Prolomení limitů v širším kontextu
O uhlí se často lže

Ta naopak negativně hodnotí usnesení vlády o limitech těžby uhlí, protože ve znění, v němž bylo přijato, odkládá definitivní rozhodnutí ve věci uzavření lomu ČSA až na rok 2020. „To uvádí do další nejistoty obyvatele dotčených obcí i zaměstnance těžební společnost, a vlastně i stát, protože pokud se až v roce 2020 rozhodne, že stát uhlí z lomu ČSA přeci jen potřebuje, aby pokryl potřeby domácností i podniků, bude se několik let těžit jen hlína, než se těžební společnost dostane za současné limity na zásoby uhlí. MPO a MPSV nyní připravují programy na řešení sociálních a ekonomických dopadů do regionu, ale výše popsanou nejistotu vyřeší jen rozhodnutí vlády,“ uzavřela Nekolová.

Mohlo by vás zajímat:
Služební auto Koloděje
Největší bagr na světě udělal kariéru ve filmu
V garáži tento stroj neopravíte