Doba čtení:1 m, 24 s
Němci mají dnes spolu s Dány nejdražší elektřinu v Evropě. Na vině je podpora obnovitelných zdrojů. Ilustrační foto: Wikipedie

Přes šedesát procent Němců si stěžuje na to, že s přechodem na zelenou energetiku výrazně rostou ceny elektřiny i tepla. Navíc hrozí, že se do roku 2025 nestihne připravit síť na přenos elektřiny ze severu na jih a stejně se budou muset stavět konvenční elektrárny.

Energetická změna v Německu, která předpokládá odklon od jádra a fosilních paliv ve prospěch obnovitelných zdrojů, je provázena problémy. Skoro dvě třetiny Němců (přesně 63 procent) podle průzkumu agentury GfK považuje náklady na přechod energetiky k zeleným variantám za příliš vysoké, uvedl server euro.cz.

Čtěte také:
Nové emisní limity vyjdou na miliardy
Němci pálí uhlí stejně jako Češi

Vysoké účty za elektřinu se nelíbí ani Hansi-Joachimu Schabedothovi, energetickému expertovi vládní SPD. „Dodavatelé energií v Berlíně pravidelně píší, že jim je líto, že musí tarif opět zvýšit,“ řekl Schabedoth. „Když se podíváte pořádně na vyúčtování, zjistíte, že se 66 procent nákladů skládá z poplatků a daní. Jako spotřebitel říkám, že něco tu není v pořádku,“ dodal Schabedoth.

Dalším problémem je budování nové energetické přenosové sítě. Měla být hotova do roku 2025 a zajišťovat přenos elektřiny ze severu Německa na jih. Termín se nestihne, uvedl Michael Fuchs z CDU, který zodpovídá ve straně za hospodářství a energetiku. Přitom výstavba nových tras stojí miliardy eur. „Do roku 2025, kdy musí skončit všechny jaderné reaktory, nebudou nové trasy hotovy,“ přiznal Fuchs.  „Proto budeme muset vybudovat nové konvenční elektrárny, abychom zajistili dodávky elektřiny,“ dodal.

Čtěte také:
V Americe spustili čistou uhelnou elektrárnu
Chrání banky klima nebo své zisky?
JPMorgan ukončí podporu uhlí