Německý průmysl chce kvůli konci uhlí miliardy

Zatím se neví, kdy konec doby uhelné v Německu nastane, je ale jasné, že bude stát miliardy. Foto: imagio

Německo stále vyrábí z uhlí 35 procent své elektřiny. Až jej v budoucnu kvůli snižování emisí přestane používat, bude to stát značné prostředky.

Německá asociace energetických firem BDEW požaduje, aby náklady na ukončení využívání uhlí v německé energetice zaplatila tamní vláda. Měly by se využít německé rozpočtové přebytky. Za rok 2018 to má být 10 miliard eur (zhruba 258 miliard korun, napsalo Euro.

Čtěte také:
Německo určuje energetickou politiku EU
Světové emise rostou, OZE navzdory

Peníze by měly být vynaloženy na odškodnění firem, které budou muset ukončit využívání uhlí ve svém podnikání, zejména pro provozovatele uhelných elektráren. Další prostředky by měly jít na podporu průmyslu, protože dojde pravděpodobně ke zvýšení cen elektřiny.

Rovněž německé regiony, které budou dotčeny útlumem těžby, požadují po vládě finanční kompenzace. Hovoří se o částce až ve výši 60 miliard eur (1,5 bilionu korun).

Cena elektřiny poletí vzhůru

Pokud se přestanou v Německu využívat uhelné elektrárny, velmi pravděpodobně dojde ke zdražení elektřiny, protože současné provozní náklady jsou nižší než u elektráren, které spalují zemní plyn, upozornil deník Die Welt. Právě výstavba nových plynových elektráren by měla nahradit uhelné zdroje.

Šéf BDEW Stefan Kapferer současně varoval, že Německo nemůže v následujících letech spoléhat na energetickou výpomoc okolních států, a mělo by si vybudovat dostatek vlastních elektráren, které zajistí stabilitu přenosové soustavy. Proto by se neměl uspěchat ani odklon od uhlí. Německo navíc plánuje do konce roku 2022 odstavit všechny jaderné reaktory. Ty se podílejí v německém energetickém mixu na výrobě elektřiny z 12 procent. Obnovitelné zdroje mají podíl 35 procent.

Mohlo by vás zajímat:
Motor, ze kterého jde strach
Revoluce v lomech: Náklaďáky bez řidičů
Podkrušnohorské muzeum opravilo parní těžní stroj