Doba čtení:3 m, 40 s
Odložení výstavby nového bloku JE Dukovany možná odloží i rozhodnutí Uhelné komise. Nikdo totiž v tuto chvíli neví, čím by se uhelné zdroje nahradily. Foto: wikipedia.org Jiří Sedláček

Už zítra zřejmě Uhelná komise doporučí Babišově vládě termín, kdy by v Česku měla skončit těžba a spalování hnědého uhlí v teplárnách a elektrárnách. Nejčastěji se mluví o roce 2038. Odborníci ale varují, že za uhlí zatím nemáme náhradu.

Komise diskutovala o několika scénářích, mezi které patří roky 2033, 2038 a 2043. Rozhodnutí by mělo padnout zítra. Hned několik odborníků ale varuje, že po odložení tendru na výstavbu nového bloku Jaderné elektrárny Dukovany není jasné, kdy a čím budou uhelné zdroje nahrazeny.

Čtěte také:
Kubátová: Nový blok Dukovan se možná nepostaví
Emise z energetiky klesají, z dopravy naopak rostou

„Nacházíme se v situaci, kdy by jakékoli unáhlené odstavování stávajících zdrojů energie mohlo vést k fatálním důsledkům, mezi něž patří dramatické zvýšení cen či dokonce ohrožení spolehlivost dodávek. Žádný zodpovědný člen Uhelné komise toto nemůže připustit. Naše životy jsou na spolehlivých dodávkách elektřiny i tepla až příliš závislé,“ uvedl ve svém prohlášení ke členům Uhelné komise spolek Realistická energetika a ekologie, který sdružuje energetické odborníky.

Spolek proto Uhelné komisi důrazně doporučuje, aby neurčovala konkrétní termín útlumu od uhlí, ale podmínila jej, stejně jako harmonogram odstavování jednotlivých zdrojů, výstavbou nových zdrojů o dostatečné výkonové kapacitě. To v důsledku znamená vytvořit plán výstavby nových energetických zdrojů, který bude podložen analýzou ekonomických dopadů a rovněž analýzou dopadů na životní prostředí a snížení emisní zátěže.

Podobně mluví i člen Uhelné komise, akademik František Hrdlička z ČVUT. „Rok 2038 nebyl ve scénářích zvolen z legrace. Ten tam je kvůli tomu, že je to dva roky poté, co se předpokládá najetí pátého bloku v Dukovanech. Teď pan premiér řekne, že to odložíme po volbách, paní předsedkyně SÚJB (Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová) řekne, že se nic nestane, když nic nebude. V tu chvíli si kladu otázku, čím uhlí nahradit,“ řekl ČTK Hrdlička. „Pro mě za mě, uhlí můžeme odstavit klidně zítra. Ale musíme za něj mít náhradu. Což v tuto chvíli nemáme,“ dodal.

Naopak zástupci ekologických organizací tlačí na rychlý konec uhlí. „Pro zajištění energetických potřeb České republiky nové jaderné bloky potřeba nejsou. Spotřebu tepla můžeme postupně výrazně snížit, plýtvání je stále velké. Potřebné teplo zajistí výroba z biomasy, tepelná čerpadla a plyn, který bude nejprve fosilní, posléze nefosilní,“ uvedl v nedávném rozhovoru pro iUHLI.cz Jiří Koželouh z Hnutí DUHA, člen Uhelné komise za asociaci ekologických organizací Zelený kruh. Podle něj je možné odstavit uhelné kapacity ještě před rokem 2030.

S tím však ostře nesouhlasí odborníci, ale i řada dalších členů uhelné komise. „Dokud nebudeme mít dostatek jaderných zdrojů, nemůžeme přestat spalovat uhlí,“ řekl v rozhovoru pro iUHLI.cz náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje a člen Uhelné komise Jakub Unucka. V teplárenství obnovitelné zdroje podle něj nepomůžou vůbec. „Rok 2033 je z mého pohledu v rámci celé ČR naprosto nereálný bez ohledu na finance. Zajistit dostatek elektřiny a tepla pro domácnosti bez uhlí v roce 2033 by sice teoreticky šlo masivním přechodem na plyn, ale to je slepá ulička. Plyn je stejné fosilní palivo jako uhlí a pro klima je se započtením těžby ještě horší než uhlí. Dokud nebude dostatek jaderných zdrojů, nemůžeme uhlí přestat spalovat,“ vysvětlil Unucka.

Šéf společnosti ČEPS Martin Durčák nedávno pro Info.cz uvedl, že technicky jsou scénáře zvládnutelné, ovšem otázkou je za jakou cenu. „Nedá se ukazovat jen na jednu stranu mince, tedy že je něco technicky proveditelné, je třeba říkat i to, kolik by to stálo peněz a jaká by to přineslo rizika. Takže pokud někdo říká, že rok 2033 bude fungovat – tak ano, nám technicky fungují i roky 2030, nebo dokonce rok 2029. Ovšem za jakou cenu?,“ uvedl Durčák, který zároveň varoval, že se Česká republika už brzy stane dovozcem elektrické energie. Mohlo by k tomu dojít už okolo roku 2025 a od té doby se Česko stane na dovozu energie závislé. Co bude dál, ukazují některé scénáře ČEPSu, přičemž některé z nich ukazují, že v roce 2040 by energetickou spotřebu Česka nemusela pokrývat ani vlastní výroba v kombinaci s dovozem.

Jak rozhodne Uhelná komise, zůstane až do zítřka nezodpovězenou otázkou. Podle informací iUHLI.cz se však řada členů kloní k podobnému názoru, jaký veřejně řekl František Hrdlička. Odložení výstavby Dukovan zcela změnilo situaci. Je tedy možné, že komise zítra žádný verdikt nevynese.