Nové bloky v Dukovanech prý nepůjde uchladit

Limitujícím faktorem pro výstavbu nových jaderných bloků je množství vody v řece Jihlavě. Foto: ČEZ

Plány na výstavbu nových jaderných reaktorů v Dukovanech může zmařit sucho. Tisícimegawattové bloky se prý hodí více do Temelína.

Plán vlády Andreje Babiše vypsat nový tendr a vybrat dodavatele dvou jaderných bloků do Dukovan schytává kritiku z různých stran. Přibývají kritici dokonce už i z řad fanoušků atomové energie. Jaderný expert Radek Škoda přichází s varováním, že jih Moravy s ohledem na nedostatek vody už další dva reaktory neutáhne. Limitujícím faktorem je množství vody v řece Jihlavě, napsal server Euro.cz.

Čtěte také:
Obce u Dukovan chtějí nový blok v původním termínu
BIS varovala Babiše před Rosatomem

Přístup vlády je podle Škody „zbrklý a nekoncepční“. Politici se nechali přemluvit projadernými aktivisty z Třebíčska v čele s bývalým senátorem Vítězslavem Jonášem k dobrodružství, které nedopadne dobře. Pro umístění nových reaktorů o vysokém výkonu se více hodí jihočeský Temelín. Výhodou této lokality je mimo jiné i to, že netrpí nedostatkem vody pro chlazení elektrárny.

Už při dnešním stavu vody v Jihlavě platí, že ke čtyřem 500megawattovým blokům v Dukovanech může přibýt nejvýše jeden blok o výkonu maximálně 1200 megawattů. Více už tato řeka neuchladí, o riziku úbytku vody v dalších desetiletích raději nemluvě. Vláda přesto počítá se dvěma záměry, které se navzájem vylučují – se stavbou dvou nových bloků a s prodloužením provozu starších bloků Dukovan o dalších deset let, tedy nejméně do roku 2045.

Zájem zapojit se do nového tendru projevil americký Westinghouse, ruský Rosatom, čínská společnost CGN, korejská firma KHNP, francouzské EDF s technologií Arevy a francouzsko-japonské konsorcium Atmea.

Problém ale je, že ČEZ požaduje vládní garance návratnosti stamiliardové investice a vláda, která nové reaktory stavět chce, odmítá takovou garanci udělit. Neprojde zřejmě ani kompromisní návrh, podle kterého by ČEZ byl prvním ručitelem za závazky dceřiné firmy Elektrárna Dukovany II a stát druhým v pořadí. Před dvěma týdny vše zkomplikoval zásah Evropského parlamentu, který rozhodl o zařazení jaderné energetiky mezi „špinavé“ zdroje. V praxi to bude znamenat horší přístup k bankovním úvěrům na takový záměr.

Už tak nepřehlednou situaci ještě více zamotal premiér Babiš, který při vystoupení na Evropském jaderném fóru v Praze na konci dubna uvedl, že optimálním řešením pro Českou republiku jsou jaderné zdroje menšího výkonu. Ty jsou však zatím k vidění pouze na papíře či v powerpointových prezentacích. Aktivně však za ně lobbuje americká vláda, která tímto názorem zřejmě „nakazila“ i premiéra Andreje Babiše.

Mohlo by vás zajímat:
Největší bagr na světě udělal kariéru ve filmu
Parkovací asistent bude i pro důlní obry
Prašnost v lomu snižuje i mlžná stěna