Doba čtení:2 m, 31 s
Dosud je nemožné předpovědět místo vzniku bouřek, které mohou výkon OZE změnit až o desítky procent. bouřka pixabay.com

Čím ostřejší konkurence panuje na trhu s elektřinou, tím větší je poptávka obchodníků, kteří mají v portfoliu solární a větrné elektrárny, po kvalitní předpovědi počasí a po předpovědi předpokládaného výkonu. Díky tomu vznikla zhruba v posledním desetiletí řada firem, které v Evropě poskytují specializovanou předpověď právě pro obchodníky s elektřinou, řekl Milan Šálek ze společnosti Amper Meteo. Každý den sedí u počítače, pracuje s několika předpovědními modely a koriguje počítačové výpočty na základě vlastní zkušenosti.

Pro obchodníky je klíčové, aby předpověď výkonu v závislosti na počasí byla co nejpřesnější. „Obnovitelné zdroje vnášejí do obchodování prvek nejistoty a dobrá předpověď je konkurenční výhodou. Díky ní lze lépe naplánovat dodávky. Když obchodník dodá méně, musí energii sehnat jinde a musí za ni zaplatit. Když dodá více, tak ztrácí,“ vysvětlil Šálek. Podle něj je obchodování s energiemi tak čilé, že se v podstatě rovná burze.

Čtěte také:
Kvůli podpoře OZE se zhroutí euro
O české energetice se rozhoduje v Berlíně

Podobně jako jeho firma využívá i konkurence jednak volně dostupná data meteorologických služeb a jednak některá placená. Průkopníkem v otevřenosti dat jsou Američané, data poskytují v určité míře i Němci a spějí k tomu Francouzi. „Kupujeme si data od Českého hydrometeorologického ústavu a od Evropského centra pro střednědobou předpověď v britském Readingu,“ uvedl Šálek.

Konkurence komerčních meteorologických služeb je tak velká, že obchodníci s elektřinou dělají soutěže na poskytování předpovědí. „Z každé soutěže nám přijde výsledek, kde vidíme, jak na tom jsme mezi ostatními. Konkurenci však vidíme jen zakódovanou,“ vysvětlil Šálek.

Poznamenal také, že roli meteorologa čím dál víc upozaďují automatické výpočty. „Prakticky nemá cenu dělat korekci automatické předpovědi na druhý den. Proto ji korigujeme spíš jen na aktuální den na základě zkušenosti s jednotlivými modely. Každý se soustředí na něco trochu jiného a má nějaké nedostatky. Když jsou například mlhy, tak vím, že některý je v jejich předpovědi spolehlivější a dám na něj,“ uvedl Šálek. Obchodníky obvykle zajímá optimální střední hodnota, případně pravděpodobnost, kterým směrem se počasí vyvine. Někteří si vyžádají i konzultaci.

Nejlépe se podle Šálka předpovídá v září. Už nejsou bouřky a ještě se netvoří mlhy a počasí je nejstabilnější. V zimě do výkonnosti elektráren zasahuje sníh, a tedy zasněžená plocha slunečních panelů či námraza. Není jednoduché určit, jak rychle bude sníh odtávat. „Dosud nemožné je také předpovědět místo vzniku bouřek, které mohou výkon změnit až o desítky procent. Umíme předpovědět akorát pravděpodobnost vzniku bouřek,“ řekl Šálek. Předpověď lze aktualizovat každých 15 minut, obvykle se to dělá, když jsou k dispozici nová data z měření nebo modelů.

Kromě předpovědi výkonu nabízí meteorologové i predikci spotřeby na základě počasí. „Obchodník má však v tomto případě i další zdroje informací, které pracují se socioekonomickými faktory, které jsou u spotřeby ještě důležitější než počasí,“ doplnil Šálek.

Mohlo by vás zajímat:
VIDEO: Jak se rodí kolosy na čtyřech kolech
Největší bagr na světě udělal kariéru ve filmu
Běloruský gigant Belaz 75710