Doba čtení:1 m, 38 s
Biomasa je prý bezemisní zdroj, protože měsíce až desítky let zachytává CO2. Problém je v tom, že toto CO2 se při hoření uvolní v řádu minut. Odlesňování má navíc negativní dopad na krajinu i samotné klima, kvůli kterému se biomasa používá místo fosilních paliv… Foto: pixabay.com

Agendu elektřiny z obnovitelných zdrojů zatěžuje spousta zkreslení, manipulací a přímých lží. Mezi ně patří i obchodování se certifikáty zelené elektřiny. Nebo udržitelnost pálení biomasy.

Norské certifikáty zelené elektřiny dělají zelenou elektřinu i z jakkoli jinak vyrobené elektřiny. Díky jejich nákupu mohou dodavatelé, nebo rovnou celé státy prezentovat, jak dodávají tu správnou, zelenou energii. I kdyby jejich elektřina byla vyrobena v nejhorší elektrárně za pomoci pálení mazutu.

Čtěte také:
Kácet v Brazílii je fuj, kácet v USA je ekologické?
Česko téměř veškerý plyn dováží z Ruska

Ostatně právě mazut, který pohání motory zaoceánských lodí, hraje v ekologistické výrobě elektřiny velkou roli. Protože právě na lodích se přepravují z Ameriky dřevěné pelety, aby shořely v britských, nizozemských, dánských a dalších evropských „zelených“ elektrárnách, předělaných z uhlí na biomasu. Pelety samozřejmě vznikají ze stromů pokácených v amerických lesích. Stromů, které rostou do „jateční váhy“ desítky let…

Na tohle všechno, stejně jako na potřebu vynalézt pomalu hořící oheň, aby dřevo neshořelo dřív, než vyroste nové, upozorňuje nizozemský pořad Neděle s Lubachem z roku 2018. Trvá jen zhruba 10 minut a je opatřen českými titulky. Dvouleté stáří mu nijak neubírá na aktuálnosti. Najdete jej zde. Podívat se na to, jak se pomocí lži ze šesti procent stává 69 procent zelené energie v národním měřítku, je opravdu podívaná, která stojí za to. Všem příslušníkům Zelené fronty z ní ovšem zatrne. Jakmile bude takových kritiků víc, nezvládnou je totiž umlčet a nechat zablokovat. A pravdu nemůžou říct, protože by jejich obchodním a sociálně-inženýrským plánům zlomila vaz.

Na další zelené nepravdy – i když jde spíš o lži – a manipulace jsme letos již upozorňovali zde a zde.

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa