Obr mezi obry opět těží

Doba čtení:1 m, 38 s

Rýpadlo 10 000/K 74. Foto: Severočeské doly

Jeho silueta tvoří neodmyslitelnou dominantu povrchové těžby na Bílinsku. Ojedinělé obří rýpadlo K 10 000/K 74 je opředeno mnoha superlativy jako nejvýkonnější, největší, v době svého vzniku nejpokrokovější, ale také nejspornější, alespoň v názorech a zkušenostech báňských odborníků. Skluz skrývkových zemin loni v září rýpadlo poškodil, od června opět těží. Napsaly Hornické listy.

Masivní sesuv jíly a pískovci tvořeného bloku těžených nadložních hmot loni 21. září poškodil kolesový výložník, deformoval ocelovou konstrukci bočního ztužení a konstrukci pásu ze závěsu. Po zjištění rozsahu škod začala přímo na prvním skrývkovém řezu oprava, kterou provedla společnost Prodeco. Firma ji zvládla ve stanoveném termínu 12. května. Provoz velkostroje byl ale už 18. května přerušen dalším sesuvem. Ten sice zasypal podvozek, ale k poškození naštěstí nedošlo a provoz se podařilo opětovně rozjet 1. června.

Čtěte také:
VIDEO: JAK SE RODÍ KOLOSY NA ČTYŘECH KOLECH
NEJVĚTŠÍ BAGR NA SVĚTĚ UDĚLAL KARIÉRU VE FILMU
BĚLORUSKÝ GIGANT BELAZ 75710

Obří rýpadlo nyní odtěžuje nestabilní nadloží v oblasti bývalé Teplické výsypky. Severočeské doly kvůli tomu přijaly opatření pro zachování bezpečné těžby. Týkají se mimo jiné vlastního provozu, kdy těžba může být prováděna pouze s kabinou řidiče v horní poloze jejího možného zdvihu. Odtud musí řidič pozorovat nejen těženou lávku, ale i ústupek a neustále zjišťovat možné příznaky ujetí zeminy.

Provoz K 10 000/K 74 byl na lomu Bílina zahájen 12. dubna 1978. Jeho parametry jsou opravdu úctyhodné. Průměr kolesa se 16 korečky je 14,5 metru, objem korečku je 2100 litrů a rozsah otáčení hydraulického kráčivého podvozku je 360 stupňů. Provoz šestitisícitunového kolosu zajišťuje osm členů posádky. Nejvyšší roční objem odtěžené skrývky dosáhlo rypadlo v roce 2006, kdy odtěžilo 13,2 milionu metrů čtverečních skrývky.

Mohlo by vás zajímat:
PARKOVACÍ ASISTENT BUDE I PRO DŮLNÍ OBRY
PRAŠNOST V LOMU SNIŽUJE I MLŽNÁ STĚNA
NA DNĚ LOMU PLAVAL SACÍ BAGR
VIDEO: EXTRÉMNÍ GOLFOVÉ HŘIŠTĚ NA KORBÁCH NÁKLAĎÁKŮ