Pavlas: Od uhlí se nedá odejít překotně

Ředitel holdingu Sev.en Energy Luboš Pavlas. Foto: iUHLI

V dalším dílu seriálu rozhovorů iUHLI.cz na téma budoucnost využívání uhlí v Česku odpovídá  ředitel holdingu Sev.en Energy Luboš Pavlas. Německé rozhodnutí nevnímá jako nějaký zásadní faktor, i když to tak zelená hnutí budou prezentovat. V souvislosti s úvahami o odchodu od uhlí poukazuje na to, že podle EU ohrožuje pětinu českých domácností energetická chudoba.

Ovlivní nějak českou energetiku to, že Německo oznámí, kdy přestane používat uhlí? Jakým způsobem především?

Ovlivňuje nás nejen situace v Německu ale v celé Evropě, vnímáme odklon od fosilních paliv, počítáme s tím, že doba uhelná pozvolna končí. Nicméně nelze odejít od uhlí překotně – Evropa, a především země, které mají vlastní uhlí, na to ještě není připravena. Chceme být mostem mezi dnešní konvenční a budoucí alternativní energetikou.

Předchozí rozhovory:
Ministryně Nováková: V Česku jádro může nahradit uhlí
Šéf ČEZ: Je reálné mít uhlí do roku 2050

Může si Česko rozhodnout o tom, kdy samo přestane používat uhlí, bez ohledu na rozhodnutí německého souseda?

Česko si o tom může rozhodnout samo, ale samozřejmě bude záležet na faktorech ekonomických, jako je cena uhlí, ekologických, zda převládne agresívní prosazování OZE, tak i na politických. Těch vlivů bude několik. Osobně si nemyslím, že by k těm zásadním faktorům patřilo rozhodnutí Německa, byť bude některými zelenými skupinami nepochybně bráno jako vzor…

Pokud se předpoklady potvrdí a největší evropská ekonomika si stanoví, že za 19 let přestane používat uhlí, je to reálný termín?

Němci na tuhle otázku nyní intenzivně hledají odpověď. Zprávy, které přicházejí, hovoří o tom, že její nalezení není jednoduché. Ve hře jsou energetické, ekologické, ekonomické i sociální faktory. Ve hře jsou ale také miliardy eur, desetitisíce pracovních míst, energetická bezpečnost i soběstačnost země. Němci navíc dnes už sami přiznávají, že ambiciózní cíle, které si stanovili v rámci Energiewende, se zatím nedaří naplňovat.

Kdy je pro Česko reálný termín, aby přestalo používat uhlí v energetice, teplárenství a průmyslu?

Aktuální Státní energetická koncepce a Surovinová politika počítá s těžbou v rámci stávajících těžebních limitů zhruba do roku 2050. Konkrétní termín se samozřejmě může měnit, ale uhlí bude potřeba ještě několik desítek let, to dokazují všechny odborné studie.

A kdy je pro Česko reálný termín, aby přestalo používat uhlí k vytápění domácností?

Tohle je čistě politické rozhodnutí. Uhlí je stále k vytápění mnoha domácností používáno, protože jsou na to lidé zvyklí a jde o cenově dostupné palivo. Tlak na používání ekologičtějších paliv sílí, to je vidět i na poslední vlně kotlíkových dotací, které už nelze na uhelné kotle získat. Vzhledem k tomu, že lokální topeniště jsou spolu s dopravou největším zdrojem znečištění ovzduší, je tato politika státu pochopitelná. Samozřejmě jsou zde ale sociální aspekty, protože až pětina českých domácností je podle výpočtů Evropské komise ohrožena energetickou chudobou.

Mohlo by vás zajímat:
Motor, ze kterého jde strach
Revoluce v lomech: Náklaďáky bez řidičů
Podkrušnohorské muzeum opravilo parní těžní stroj