„Pirátka“ Balcarová vykastrovala svůj pozměňovací návrh

Ani druhý pozměňovací návrh poslankyně Balcarové nemá studii dopadů. Nedá se tedy objektivně diskutovat o tom, co návrh skutečně přinese. Foto: Balcarová

Nový pozměňovací návrh Dany Balcarové se nezabývá největšími znečišťovateli – domácnostmi a dopravou. Míří jen na elektrárny. Výbor pro životní prostředí se jím bude zabývat dnes.

Jednobodový pozměňovací návrh předloží dnes poslankyně Dana Balcarová (Piráti) členům Výboru pro životní prostředí. Chce jím zkrátit dobu, po kterou by mohly velké elektrárny (300 MWe a více) využívat případně udělenou výjimku z nových a přísnějších emisních limitů EU. Ty s výjimkami přímo počítají. Podle jejího návrhu by ovšem musely skončit do roku 2025.

Čtěte také:
Piráti plení poslední zelené ostrůvky
Pirátská poslankyně chce omezit uhlí

Původně přitom chtěla prosadit – za výrazné podpory Jana Rovenského z Greenpeace – změny dvě. Úplný zákaz výjimek pro velké elektrárny, a možnost obcí zakázat na svém území topit hnědým uhlím. Tyto návrhy narazily hned ve výborech před prvním čtením. Svorně je odmítli poslanci Hospodářského výboru, Výboru pro životní prostředí (VŽP) a Zemědělského výboru. Nyní tedy poslankyně posílá do svého mateřského VŽP značně okleštěný návrh.

V důvodové zprávě se uvádí, že „Změna se týká 12 velkých stacionárních spalovacích zdrojů, ale fakticky nelze vyloučit zásadnější dopad jen u 4 zdrojů vyrábějících téměř výhradně elektřinu“. Což je poněkud rozmlžená argumentace, která by měla obejít výhrady týkající se toho, že původní pozměňovací návrh představoval zásah do systému dálkového vytápění. Pevné argumenty chybí i závěru celého zdůvodnění: „Navrhovaná změna může přispět k plnění závazků České republiky vůči Evropské unii na poli ochrany ovzduší, zároveň může změna napomoci plnění úkolů Státní energetické koncepce.“

Přitom chybějící studie dopadů, nebo-li vyčíslení skutečných přínosů, byla jedním z hlavních důvodů, proč kromě poslanců nepodpořilo původní návrhy poslankyně Balcarové ani ministerstvo životního prostředí.

Největšími znečišťovateli ovzduší jsou v Česku lokální topeniště, tedy především domácnosti, s odstupem následované dopravou. Elektrárny jsou 7,1 procentem celkových emisí až na třetím místě.

Mohlo by vás zajímat:
VIDEO: Jak se rodí kolosy na čtyřech kolech
Největší bagr na světě udělal kariéru ve filmu
VIDEO: Extrémní golfové hřiště na korbách náklaďáků