Doba čtení:2 m, 26 s
Obnovitelné zdroje elektřinu nezlevní, ale zdraží. Politici to nejspíš vědí, ale bojí se to lidem říci. Foto: pixabay.com

Na mimořádné schůzi sněmovny k drahým energiím se vládní a opoziční poslanci dle očekávání hádali a obviňovali navzájem. Řešili také, jak by se dalo od vysokých cen domácnostem i firmám ulevit. Zásadní debata by ale měla být o tom, co je jejich příčinou. Zatím se vede spíš v náznacích.

Ministr průmyslu Jozef Síkela (STAN) v reakci na návrh svého předchůdce Karla Havlíčka (ANO), aby vláda na snížení cen energií využila výnosy z emisních povolenek, daně z nadměrných zisků a dividendy z ČEZ, vzkázal, že elektřina je drahá kvůli zaostávání tuzemské energetiky, a z tohoto zaostávání obvinil právě svého předchůdce Havlíčka.

Večeřová: Drahé energie prodraží i potraviny

Někdejší vláda Andreje Babiše (ANO), v níž Havlíček seděl, po sobě dle Síkely zanechala energetický skanzen a neřešila energetiku ani závislost na Rusku. Vláda nyní musí tento stav napravit, řekl. Elektřina vyrobená v tuzemsku je čím dál dražší kvůli zaostávání tuzemské energetiky, uvedl a tvrdil, že málokdo na tom má menší podíl než právě Havlíček. Popsal to tak, že levnější elektřinu přinesou levné zdroje, jako jsou jádro, vítr nebo slunce, tedy zdroje, jejichž rozvoj Havlíček podle něj zanedbal.

Něco na těch slovech je. Zejména v budování jádra a řešení závislosti na Rusku se v minulosti opravdu zaspalo. Dokonce se připravovaly plány, jak výrazně zvýšíme dovoz ruského plynu.

Jenže Síkela přesto netrefil hřebíček na hlavičku. Mohutné budování obnovitelných zdrojů totiž navzdory neustálému opakování opačného tvrzení elektřinu nezlevní, ale naopak zdraží. Síkela to buď nechápe, nebo se přidal k těm, kteří vědí, ale záměrně mlží. Havlíček toho pochopitelně využil a kritizoval, že se budují obnovitelné zdroje energie, které jsou nestabilní, „když slunce přestane svítit a vítr foukat.“

Budinský: Němci a Poláci uhlí pálit můžou. Proč nemůže Česko?

Stejně tak se opřel do vlády kvůli výnosu z emisních povolenek. Současný Ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) minulý týden odmítl, že by se peníze z povolenek daly použít na zlevňování cen energií. Havlíček nesouhlasí.

Není pravda, že by to nešlo,“ uvedl Havlíček a jako příklad dal Polsko. „Stojíte v předklonu před Evropskou unií a sundáváte gatě před brodem,“ dodal. Místopředseda ANO poukazoval na to, že mezi ministerstvy životního prostředí a průmyslu panuje dlouhodobě nesoulad ohledně využití peněz z prodeje povolenek. Ministerstvo životního prostředí je podle Havlíčka „zelené jak brčál“.

Celá debata chodí okolo klíčové otázky jako kolem horké kaše. Je na čase přiznat sobě i voličům, že dekarbonizace je a bude drahá. Jenže právě toho se politici bojí. Většina lidí totiž ví nebo aspoň tuší, že snížení emisí u nás potažmo v EU klima stejně ani zdaleka nespasí. Díky solárnímu tunelu stejně tak lidé vědí, že obnovitelné zdroje jsou mnohem víc byznys, než nějaká ekologická spása. Proto jim jsou předkládány pohádky o tom, jak zelené zdroje zlevní elektřinu. Nezlevní. Zdraží.

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa