Prioritou je nová kolektivní smlouva s OKD

Rostislav Palička je novým předsedou Sdružení hornických odborů Foto: osphgn cz

Od začátku listopadu je novým předsedou Sdružení hornických odborů (SHO) Rostislav Palička, když ve funkci nahradil dnes už bývalého předsedu Jaromíra Pytlíka. Paličkův rozhovor pro webové stránky odborů přinášíme v plném znění.

Co je pro odbory podle Vás v současné době priorita?

Je zapotřebí připomenout, že jsem nastoupil do funkce v době, kdy se OKD nachází stále ještě v insolvenci. Takže priorita odborů ne, že je, ale musí být projít se zaměstnanci insolvencí do nové společnosti a stabilizovat tak pracovní místa a hlavně zajistit, aby zaměstnanci na těchto místech dostávali slušnou mzdu.

Čtěte také:
Hlubináři sídlí na Armádě
Důl OKD si „zahrál“ v korejském filmu

 Čeho byste chtěl v nové funkci dosáhnout, co by byl pro Vás úspěch?

Nejde v této funkci říct, čeho chce předseda dosáhnout, předseda SHO má podle mého názoru být ten, kdo koordinuje společnou činnost základních organizací a má reagovat na potřeby členských organizací. Ale samozřejmě, blíží se konec platnosti kolektivní smlouvy OKD, rovněž se pravděpodobně blíží konec insolvence a tím pádem skončí nárok zaměstnanců OKD čerpat příspěvek z NV č. 167. Pokud se podaří uzavřít novou kvalitní kolektivní smlouvu v OKD a pokud se podaří vyřešit příspěvek z NV č. 167 pro eventuálně propouštěné zaměstnance, bude to v dnešním politickým prostředí úspěch.

 Můžete zhodnotit práci odborů v minulém období?

Co se týče práce odborů v minulém období, myslím, že se není za co stydět. Tohle období bylo mimořádně hektické a jsem pevně přesvědčen, že SHO pod vedením Jardy Pytlíka rozhodně nezklamalo a naopak za obrovské spolupráce s hornickým svazem dosáhlo podstatných úspěchů. Samozřejmě chápu, že je těžké, aby to ocenili zaměstnanci, kterým klesá mzda, a jejich řady stále řídnou. Ale je třeba si vzpomenout, že nám hrozil a stále hrozí reálný konkurz společnosti, že jsme museli řešit nedostatek peněz na mzdy, že se řešilo zavření Paskova při zrušení Sociálního programu, že nám nebyla veřejnost a dokonce ani některé odborové organizace zrovna nakloněny při prosazování dřívějších odchodů horníků do důchodu a byly tu další překážky, které bylo nutné překonat.

S vedením OKD je SHO stále v kontaktu, jsou pořádány pravidelné schůzky. Jak se Vám s vedením OKD spolupracuje?

Jsou oblasti, kde je spolupráce s vedením na dobré úrovní, ale například oblast mzdová je typická oblast, kde nedochází ke shodě, ale ke kompromisu. V OKD se naposledy velmi mírně přidalo v polovině roku 2015 a především v první části letošního roku se dařilo, proto je zde zcela legitimní nárok zaměstnanců na navýšení mezd. I vedení OKD uznává, že je potřeba mzdy navýšit, avšak každá strana má jinou představu o konkrétní výši navýšení mezd.

 Co je podle Vás povedlo a co naopak berete jako prohru v práci odborů.

Co se týče úspěchů, to bych se opakoval. Co beru jako prohru je, že spousta zaměstnanců parazituje tím, že není v odborech na Kolektivní smlouvě a měli by si uvědomit, že je potřebujeme, jinak se budou i jejich zájmy hůř prosazovat a jednoho dne nebudou mít na čem parazitovat.

Mohlo by vás zajímat:
VIDEO: Jak se rodí kolosy na čtyřech kolech
Rypadlo váží jako 2700 škodovek
Největší bagr na světě udělal kariéru ve filmu