Rekonstrukce tlumičů ztišila ventilátory

Odhlučnění hlavních ventilátorů provedla firma SE-MI Technology z Ostravy. Ilustrační foto: OKD

Strojní opravy, stavební úpravy a investice do modernizace hlavních ventilátorů (HV), které probíhaly v severní lokalitě Důlního závodu 2  společnosti OKD postupně od loňského jara, přinesly konkrétní výsledky.

Kromě spolehlivějšího a bezpečnějšího provozu jde o snížení hlučnosti, a to je podstatné především pro obyvatele v okolí stonavské šachty. Zdravotní ústav se sídlem v Ostravě zde prostřednictvím své akreditované zkušební laboratoře provedl celou sérii měření, která prokázala snížení hlučnosti u obou těchto zařízení v rozmezí od 1,9 až po 10,9 decibelů.

Čtěte také:
Bakalův recept na zbohatnutí
Bakala: Žralok pravdy a lásky

Cílem bylo srovnání akustického stavu důlních ventilátorů 1 a 2 v Důlním závodě 2 před a po jejich rekonstrukci. Pro srovnávání přímo u posuzovaného zdroje hluku byly vybrány čtyři místa přímo v areálu a další místo na parkovišti mimo něj. Dalším místem měření byl obytný dům v Karviné–Ráji, a to v úrovni jeho pátého nadzemního podlaží,“ přiblížil vedoucí povrchových provozů Radomil Ocisk.

Analýza prokázala, že u HV 1 se na čtyřech z pěti referenčních míst snížila hladina hluku od 5,1 do 10,9 decibelů. „O necelý decibel vyšší hlučnost byla zjištěna jen uvnitř strojovny HV, což je však podle závěrů zkušební laboratoře bezvýznamná hodnota ovlivněná také způsobem provedení, kdy se měřilo během pochůzky po celém vnitřním prostoru,“ upozornil Ocisk. Pro HV 2 byl výsledek taktéž příznivý – rekonstrukce prokázala snížení jeho hlučnosti na všech pěti referenčních místech, a to v rozmezí 1,9 až 8,2 decibelů.

Odhlučnění HV se podle vedoucího povrchových provozů dosáhlo v poslední uskutečněné etapě probíhající od letošního jara do počátku léta. „Jednalo se o rekonstrukci tlumicího systému HV, což byla jedna z nejpracnějších operací prováděná na našich hlavních ventilátorech v poslední době. Musely se vymontovat staré tlumiče a vnitřek budovy přizpůsobit novým. Vyžádalo si to také stavební úpravy. Starý poškozený systém pro tlumení hluku a filtraci výdušných větrů byl nahrazen novým zařízením s výkonnostně lepšími parametry,“ popisoval Ocisk s tím, že práce provedla dodavatelská firma SE-MI Technology z Ostravy. Zaměstnanci povrchových služeb s předákem Tomášem Baronem a mistrem Milanem Siekierou koordinovali jejich činnost a zabezpečovali údržbu.

Mohlo by vás zajímat:
O uhlí se často lže
Jsme fosilní civilizace. A ještě dlouho jí budeme
Další krok k těžbě ve vesmíru