Doba čtení:1 m, 56 s
Prodej akcií OKD schválila vláda Stanislava Grosse. Karbon Invest zaplatil za OKD 4,1 miliardy korun. Foto: OKD

Fond národního majetku (FNM) neměl pochybnosti o privatizaci OKD. Před soudem to řekl bývalý pracovník FNM Petr Lis.

Dodal, že v době, kdy se o prodeji státního podílu v těžebním podniku rozhodovalo, nedostal žádný nestandardní pokyn od svých nadřízených. Soud bude pokračovat 13. prosince, kdy by měl přijít vypovídat ještě jeden svědek a pak se budou číst výpovědí svědků, které není třeba u soudu vyslechnout osobně.

Čtěte také:
Bez pokory a respektu by to nešlo
Důl OKD si „zahrál“ v korejském filmu

Kromě Lise před soudem vypovídali dva pracovníci Úřadu na ochranu hospodářské soutěže. Úřad v roce 2004 označil nabídku 2,25 miliardy korun za státní podíl v OKD od společnosti Karbon Invest za neodpovídající tržním podmínkám, a že tedy obsahuje veřejnou podporu. Pracovníci dnes po letech vysvětlovali, co je vedlo k závěru, že původní nabídka byla příliš nízká a zvýhodňovala firmu, která s vládou vedla exkluzivní jednání.

Prodej akcií OKD nakonec schválila vláda Stanislava Grosse (ČSSD) o čtyři měsíce později. Karbon Invest zaplatil za OKD 4,1 miliardy korun.

Podle státního zástupce však byla tehdejší cena státního podílu nejméně 9,8 miliardy, a vznikla tak při prodeji škoda přes 5,7 miliardy korun. Podnikatelé Viktor Koláček a Petr Otava, kterým Karbon Invest patřil, prodali OKD po dvou měsících investiční skupině RPG Industries vedené Zdeňkem Bakalou. Tehdejší prodejní cena firmy se podle různých zdrojů pohybovala od devíti do 12 miliard korun.

Ministrem financí byl v dané době současný premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD), který bývá kvůli privatizaci OKD terčem kritiky a který má v trestní věci postavení svědka. Výtky odmítá, vláda podle něj OKD prodala za nejvyšší nabízenou cenu.

V trestní kauze kvůli privatizaci OKD čelí obžalobě znalec Rudolf Doucha, který vypracoval posudek ohledně ceny státního podílu v těžební společnosti. Na lavici obžalovaných dále sedí dva bývalí místopředsedové Fondu národního majetku Pavel Kuta a Jan Škurek, kteří měli privatizaci na starosti. Všichni obžalovaní vinu odmítají. Argumentují mimo jiné tím, že fond byl jen administrátorem privatizace a odpovědnost za cenu prodávaného státního podílu nesla ministerstva financí a průmyslu.

Mohlo by vás zajímat:
O uhlí se často lže
Jsme fosilní civilizace. A ještě dlouho jí budeme
Další krok k těžbě ve vesmíru