Doba čtení:1 m, 37 s
Foto: pixabay.com

Český stát asi vrátí energetickým firmám 7,5 miliardy korun, které v letech 2011 až 2012 vybral zdaněním do té doby zdarma přidělovaných emisních povolenek. Nejvyšší správní soud totiž zrušil rozhodnutí Finančního ředitelství v Praze, které vyměřilo společnosti Ško-Energo darovací daň ve výši 20,5 milionu korun. Napsal server IHNED.cz.

Mimořádnou dvaatřicetiprocentní daň z povolenek zavedla na dva roky vláda premiéra Petra Nečase (ODS) kvůli snížení nákladů na dotace pro obnovitelné zdroje.

Jako první se proti darovací dani ohradila firma Ško-Energo, která je dodavatelem energií pro mladoboleslavskou Škodu Auto. Uspěla hned u první instance, kdy jí navrácení daně přiznal v roce 2013 Krajský soud v Praze. Stát se proto odvolal k Nejvyššímu správnímu soudu, který o posouzení požádal Soudní dvůr Evropské unie v Lucemburku. Ten letos v únoru rozhodl, že zpoplatnění povolenek je v rozporu s právem EU.

Čtěte také: Šéf ČEZ: Povolenky příliš zdražovat nebudou

„Odvolací finanční ředitelství bude respektovat rozsudek Nejvyššího správního soudu, přepočítá sazbu, vyžádá si podklady od Ministerstva životního prostředí a vydá ve věci nové rozhodnutí. Pokud bude subjekt s rozhodnutím nespokojen, má možnost standardně uplatnit opravné prostředky, stejně jako minule,“ uvedla Petra Petlachová z Generálního finančního ředitelství.

Loni v únoru následoval příkladu Ško-Energo i největší hráč na českém energetickém trhu a také největší příjemce povolenek polostátní ČEZ, který rovněž požádal finanční úřady o vrácení peněz. Jednalo se o 5,3 miliardy korun. „ČEZ rozuměl důvodům, proč stát tuto daň zavedl, ale podle právních norem musí hájit zájmy firmy tak, aby nepoškodil své akcionáře,“ uvedla mluvčí ČEZ Barbora Půlpánová.

Mohlo by vás zajímat:

Reforma trhu s povolenkami má zelenou

Povolenky mohou zdražit až na 30 euro

Sokolovská uhelná se bojí povolenek

Další zajímavosti ze světa uhlí:
VIDEO: Jak se rodí kolosy na čtyřech kolech
Rypadlo váží jako 2700 škodovek
Největší bagr na světě udělal kariéru ve filmu

VIDEO: Extrémní golfové hřiště na korbách náklaďáků