
Ušetřit spoustu práce i peněz má nový pomocník strojní údržby těžebních společností skupiny Sev. en Energy. Řezací stroj CNC Vanad umí ze železa vyřezat potřebný náhradní díl s maximální přesností.
„Velkou část základních náhradních dílů pro opravy a údržbu technologií nebo jejich částí si dokážeme sami vyrobit. Jsou ale tvary, které jsou na ruční vyřezávání z plechu velmi složité. Ty jsme doposud museli objednávat u externích firem. Po centralizaci údržby jsme se shodli na tom, že pořízením řezacího stroje bychom mohli výrazně ušetřit nejen náklady na nákup dílů, ale také materiálu na jejich výrobu. Vlastní řezací stroj nám umožňuje rychlejší výrobu dílů a operativnější řešení požadavků při poruchách a odstávkách,“ vysvětlil František Peterka, vedoucí údržby těžebních společností skupiny Sev.en Energy.
Čtěte také:
Vypalování šetří čas i peníze
Česko páchá energetickou sebevraždu
Stroj v hale strojní údržby v lokalitě Hrabák Vršanské uhelné využívá údržba v obou těžebních společnostech, včetně úpravny uhlí. Obsluhu obstará jeden proškolený člověk, který je ve spojení s technology. „V praxi to vypadá tak, že technolog dostane požadavek na výrobu patřičného náhradního dílu. Výkresovou dokumentaci převede v příslušném softwaru a odešle ji přímo do paměti stroje, obsluha si podle toho nastaví parametry řezání. Druhou možností je nahrát data do stroje z flash disku. V paměti stroje jsou uloženy šablony nejpoužívanějších tvarů, které si obsluha může podle našich požadavků upravit na konkrétní rozměry. Složitější díly se vyřezávají podle výkresové dokumentace,“ popsal Přemysl Duchoslav, technolog strojní údržby Vršanské uhelné.
Při výrobě stroj pracuje na podobném principu jako plotr, jen kyslíko-acetylenovým plamenem vyřezává z železa přesně zadané díly. I když se mu říká pálicí automat, zcela bez obsluhy se neobejde. Nastavit parametry řezání, upravit plamen a tlak v zařízení a kontrolovat pálení je úkolem obsluhy. Údržba chce do budoucna zprovoznit ještě další zařízení, a to navařovací soustruh, který by byl rovněž velkým přínosem.
Mohlo by vás zajímat:
Obnovitelné zdroje? Kam vítr, tam analýza
Bývalá šachta vyrábí elektřinu z vody
Revoluce v lomech: Náklaďáky bez řidičů