Uhelná komise se sejde v Prunéřově

Elektrárna Prunéřov I o výkonu 440 MW bude letos odstavena. Foto: wikipedia.org Petr Kinšt

Uhelná komise, která na čas kvůli pandemii koronaviru přerušila svou činnost, a v omezené formě fungovaly jen její pracovní skupiny, má naplánované další jednání. Proběhne v pátek 5. června bude v Prunéřově na Chomutovsku. Sdělila to mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu Štěpánka Filipová.

Plénum komise se naposledy sešlo v polovině ledna, další plánovaná jednání byla kvůli epidemii covidu-19 odložena.

Uhelná komise byla zřízena loni. Má 19 členů, předsedají jí ministři životního prostředí Richard Brabec (ANO) a průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO). První zásadní výstupy se podle dřívějšího vyjádření Brabce dají očekávat koncem letošního roku. Na základě vyjádření řady členů komise pro portál iUHLI.cz lze očekávat, že kvůli pandemii se termín protáhne. Zdržení je velmi pravděpodobné například podle profesora Františka Hrdličky z ČVUT. Naopak zástupci ekologických organizací by chtěli výstupy co nejdříve.

Čtěte také:
Uhelná komise musí práci odevzdat později
Emise z energetiky klesají, z dopravy naopak rostou

Jednání v Prunéřově bude symbolické v tom, že právě elektrárnu Prunéřov I o výkonu 440 MW její vlastní, kterým je společnost ČEZ, ještě letos vypne.

Jde o součást postupného odklonu od uhlí, kterou ČEZ představil loni na podzim. Zástupci vedení polostátní firmy tehdy uvedli, že instalovaný výkon jeho uhelných zdrojů v ČR klesne postupně do roku 2040 z 6,2 gigawattu (GW) na 0,7 GW, což je výkon nového bloku v elektrárně Ledvice. Ředitel divize klasická energetika ČEZ Ladislav Štěpánek tehdy řekl, že z trojice nových nebo obnovených severočeských hnědouhelných elektráren Ledvice, Tušimice a Prunéřov počítá firma s nejdelším provozem právě u Ledvic. Tušimice a Prunéřov budou podle současných plánů odstaveny kolem roku 2037.