Doba čtení:1 m, 28 s
Jeden umělý strom váží tunu a vyčistí ročně 13 milionů kubíků vzduchu, což se rovná ekvivalentu hektaru lesa. Za hodinu to je přes tři tisíce metrů krychlových vzduchu. Foto: youtube.com Biomitech-BioUrban

Mexický startup nabízí umělý strom, který díky mikroskopickým řasám pohlcuje CO2. Jeho výhodou proti běžným stromům je, že „funguje“ okamžitě. Dokáže vysát stejně emisí jako hektar lesa.

Firma BiomiTech nabízí městům a aglomeracím s hustou silniční dopravou řešení, které může okamžitě začít pohlcovat oxidu uhličitý. Je jím umělý strom BioUrban 2.0. Za pomocí mikroskopických řas pohlcuje oxid uhličitý, oxidy dusíku a také prachové částice, do okolí vypouští kyslík. Monitoruje také množství škodlivin v okolním ovzduší. Pro provoz využívá solární energii, napsal server Euro.cz.

Čtěte také:
Podváděla Tesla s ekologickými dotacemi?
Bez úlev Dánové Teslu nechtějí

Tento 4,2 metru vysoký „strom-robot“ pohltí tolik oxidu uhličitého jako 368 opravdových stromů, slibuje mexická firma. Jeho cena je 50 tisíc dolarů (1,2 milionu korun). „Náš systém dělá to, že vdechuje znečištěný vzduch biologickou cestou (fotosyntézou), stejně jako stromy,“ řekl agentuře AFP jeden ze zakladatelů firmy Jaime Ferrer.

Dosud firma „vysadila“ tři stromy. V mexickém městě Puebla, kde sídlí. Další exemplář je v Kolumbii, třetí v Panamě. Smlouvu má také na dva kusy v Turecku. Chystá se produkt rozšířit zejména v Mexico City, kde má nasmlouván větší projekt. Aglomerace s 20 miliony obyvatel a 5 miliony aut patří mezi nejvíce znečištěné oblasti světa. Ovzduší zhoršuje také činnost sopky Popocatépetl.

Podobný projekt představila před několika lety berlínská firma Green City Solutions. Její CityTree využívá k filtraci vzduchu mech.

Mohlo by vás zajímat:
VIDEO: Jak se rodí kolosy na čtyřech kolech
Rypadlo váží jako 2700 škodovek
Největší bagr na světě udělal kariéru ve filmu