V bývalém lomu dnes cvičí potápěči a záchranáři

Doba čtení:1 m, 53 s

Vodní nádrž Barbora nedaleko Teplic. Barevná fotografie je z roku 1997,černobílá je přesně o dvacet let starší.

Dnešní dvojčata Stanislava Štýse zachycují vodní nádrž Barbora nedaleko Teplic. Jezero o rozloze 55 hektarů vyniká nejen krásnou scenérií, ale především mimořádně čistou vodou, jejímž zdrojem jsou nedaleké Krušné hory. Garancí dlouhodobé čistoty je však především hloubka tohoto lomového jezera, která zde dosahuje až 75 metrů. Barevná fotografie je z roku 1997, černobílá je přesně o dvacet let starší.

Vodní nádrž Barbora se nachází severně od vesnice Oldřichov a jihozápadně od města Košťany, zhruba šest kilometrů na západ od Teplic. V minulosti se v okolí Oldřichova těžilo hnědé uhlí v hlubinném dole Barbora. Po roce 1945 se ve stejné lokalitě začalo těžit povrchovým způsobem. Po vytěžení lomu vznikla zbytková jáma o rozloze 65 hektarů s názvem Barbora. Ta byla v 70. letech 20. století zatopena důlní vodou. Později byl samovolně naplněný lom zprůtočněn přivedením vody z nedalekého potoka Bouřlivce.

Čtěte také: iUHLI.tv: Sever Čech bude zásobárnou vody

Tím, že lom byl zatopen již téměř před půl stoletím, se postupně zazelenaly břehy jezera a vyrostl zde listnatý les, který obepíná Barboru ze 70 procent délky jejího břehu. Hlavní pláž má délku asi půl kilometru a je celá travnatá.

V současné době je v nádrži kvalitní pramenitá voda s dobrou průhledností. Plocha je využívána pro rekreační koupání, k jízdám na plachetnicích nebo pro windsurfing. V letních měsících je oblíbeným cílem návštěvníků z celého regionu Teplicka a Duchcovska i širšího okolí.

Díky čistotě vody zde vyrostlo i potápěčské středisko, kde se  provádí nejen kurzy potápění, ale i různá cvičení všech záchranářských složek. Tím, že je již Barbora zatopena delší dobu, se postupně z „mrtvé“ vody stává vyhlášené centrum rybářů, kteří na zalesněných březích čekají na svůj kapitální rybí úlovek. Kromě kaprovitých ryb se zde nachází všechny druhy dravých ryb.

Mohlo by vás zajímat:
Největší jezera v ČR vznikla díky těžbě uhlí
Jezero Most bude rájem pro rybáře
Z lomu je třetí největší jezero v ČR

Vodní nádrž Barbora v roce 1997. Foto: Stanislav Štýs

Vodní nádrž Barbora v roce 1977. Foto: Stanislav Štýs