Vážně zákaz halogenů sníží spotřebu energie?

Že neznáte Jevonsův paradox? To vůbec nevadí, protože od září se s ním – s vysokou pravděpodobností – bude moci seznámit každý občan EU.

Po žárovkách přijdou Evropané také o halogenové žárovky. Od 1. září se v EU nesmějí vyrábět, ani dovážet. Opatření Evropské komise (schválené v roce 2009 členskými státy) má za cíl vyřadit z užívání (kromě automobilů) málo efektivní zdroj světla, který navíc vyzařuje velké množství tepla. Tenhle nezpochybnitelně správný cíl však vytváří ideální podmínky pro vznik zmíněného Jevonsova paradoxu.

Čtěte také:
Úspory přinesou zvýšení spotřeby
Česko stojí na energetické křižovatce

Jeho podstatou je zjištění, že když se zvýší účinnost nějakého stroje, vůbec to nemusí vést k poklesu spotřeby jeho pohonné látky, ale naopak ke zvýšení spotřeby. Ekonom William S. Jevons tento jev zaznamenal v době, kdy James Watt zdokonalil parní stroj a zvýšil tak jeho účinnost. Tím vytvořil podmínky pro pokles spotřeby dřeva a uhlí. Jenže současně tím rozšířil možnosti jeho efektivního využití, což v důsledku vedlo ke zcela opačnému vývoji.

Když jsem o Jevonsově paradoxu psal poprvé v půlce srpna, netušil jsem, že se svědky ostrého testu staneme tak rychle. EU předpokládá, že díky zrušení halogenů a obecnému rozšíření osvětlení LED, dojde v Unii k roční úspoře takového množství elektřiny, jako se nyní spotřebuje v Portugalsku. A zároveň by to mělo snížit produkci CO2 zhruba o tolik, kolik za rok vytvoří dva miliony lidí (15,2 milionu tuny). Každé LED svítidlo navíc v porovnání s halogenem ušetří za dobu svého provozu – což má být 15 až 20 let – svému majiteli asi tři tisíce korun.

Veřejného varování, že tato očekávání mohou být přehnaná, ba dokonce úplně mylná, se přitom objevilo na veřejnosti nejpozději v srpnu 2010. Tehdy o Jevonsově paradoxu, právě v souvislosti s LED svítidly, psal server The Economist v článku „Not such a bright idea“. Leč jak už tomu v éře levičáckého ekologismu bývá, varování se nedostalo sluchu.

Takže uvidíme, kdo bude mít nakonec pravdu. Zda ti, kteří věří, že se úředně podpořené rozšíření LED svítidel pozitivně projeví na poklesu spotřeby elektřiny a produkce CO2. Nebo ti, kteří předpokládají, že levné svícení LEDkami s pětkrát nižší spotřebou povede nakonec k tomu, že se bude svítit víc a víc (což už se, minimálně podle Economistu, beztak děje), až nakonec bude spotřeba elektřiny vyšší, než byla s neefektivními halogeny.

Mohlo by vás zajímat:
Japonci začali těžit na mořském dně
Ve Švýcarsku vyvíjejí elektrogiganta
Podkrušnohorské muzeum opravilo parní těžní stroj