Doba čtení:1 m, 30 s
Německo je po Spojených státech a Číně třetím největším producentem energie z větrných elektráren na světě. Ilustrační foto: morgueFile.com

Německou dálnici v nejlidnatější spolkové zemi Severní Porýní- Vestfálsko v úterý zablokovala neobvyklá dopravní nehoda. Na vozovku se svalila převážená lopatka k větrné elektrárně, která se uvolnila z tahače. Kolos poničil kamión, který kolem projížděl, a zranil jeho řidiče.

Prudký nárůst obnovitelných zdrojů energie netrápí Němce pouze kvůli astronomickým částkám na složenkách. Nyní se lopatka větrné elektrárny postarala o pořádné problémy i tisícům řidičů na jedné z německých dálnic. „Polovina kamiónu je zdemolovaná,“ řekl zasahující policista německému listu Rheinische Post. Kolony, které se na dálnici po nehodě začaly tvořit, se rozrostly na několik kilometrů, uvedl server novinky.cz.

Čtěte také:
Nové emisní limity vyjdou na miliardy
Němci pálí uhlí stejně jako Češi

Německo je po Spojených státech a Číně třetím největším producentem energie z větrných elektráren na světě. Turbín má 26 tisíc, což stačí na pokrytí 13 procent spotřeby proudu. Do roku 2050 by se měl tento podíl podle plánů kabinetu kancléřky Angely Merkelové zvýšit na 60 procent.

Německá vláda si klade za cíl zvýšit podíl obnovitelných energií na pokrytí spotřeby elektrické energie z 30 procent v současné době na 45 procent do roku 2025. Německá soustava je ovšem již nyní přehlcena větrnými turbínami, dlouho předtím, než začnou být nákladově efektivní potřebné podpůrné technologie jako například bateriové systémy.

Přitom již dnes Německé domácnosti platí druhou nejvyšší cenu za elektřinu v Evropě, v případě průmyslu pak čtvrtou nejvyšší. V roce 2017 navíc opět vyrostla část poplatku putující na podporu OZE, z 6,35 centu/kWh na 6,88 centu/kWh.

Mohlo by vás zajímat:
Z Dolu Bohumír je hornické muzeum
VIDEO: Znáte toto unikátní hornické muzeum?
Podkrušnohorské muzeum opravilo parní těžní stroj