Doba čtení:3 m, 25 s
Alexandr Vondra věří, že se po volbách do Evropského parlamentu zmírní tempo překotné zelené transformace. Foto FB Alexandr Vondra

„Dokud nebudeme mít nové jaderné zdroje, musíme mít něco, co to bude vyrovnávat. Uhlí i plyn emitují CO2. Uhelné elektrárny už máme, plynové bychom museli stavět. O uhlí se ještě musíme bavit, nemá cenu dělat závody, kdo to zavře dřív,“ řekl v rozhovoru pro newstream.cz europoslanec za ODS Alexandr Vondra.

„Jsem přesvědčen, že musí nastat jednání. Musíme si to vyjasnit tady doma a musíme jednat s Evropskou komisí, třeba o kapacitních platbách (platby za záložní zdroje, když není elektřina z obnovitelných zdrojů – pozn. red.). Toto Babišova vláda naprosto podcenila, Poláci nebo Němci tyto platby mají vyjednané, my nemáme vyjednáno nic. Ano, musíme jít i cestou obnovitelných zdrojů. Když jsem psal energetický program pro koalici Spolu, všechny tyto věci tam máme. Nastartovat fotovoltaiku, komunitní energetika. Decentralizace může hodně pomoci. Myslím, že budeme muset postavit víc větrníků. Realita je však taková, že náš větrný a slunečný potenciál je velmi omezený. Mimochodem, všichni se zaklínají tím, že Green Deal je o nějaké záchraně planety. Ale je to také o přerozdělení vlivu a bohatství v Evropě. Nejvíc to podporují státy jako Dánsko nebo Holandsko, které mají v Severním moři obrovské větrné parky. Ti to mají levné. Španělé mají zase hodně sluníčka. Pro ně je to šance, pro nás je to riziko. Problém je, že obnovitelné zdroje jsou nestabilní. Teď jsem jel ze Štrasburku kolem obrovských větrných parků, jediný větrník se netočil. V období, kdy bude nedostatek, to bude strašně drahé. A my budeme na konci fronty. Bude to jako za komunistů, když budu na konci fronty, banán nikdy nedostanu. Toho bych se znovu nerad dožil. Dokud nebudeme mít nové jaderné zdroje, musíme mít něco, co to bude vyrovnávat. Uhlí i plyn emitují CO2. Uhelné elektrárny už máme, plynové bychom museli stavět. O uhlí se ještě musíme bavit, nemá cenu dělat závody, kdo to zavře dřív,“ zdůraznil Vondra.

V Česku zuří boj o zdroje

Místopředseda ODS v rozhovoru rovněž popsal fungování Evropského parlamentu v poslední době. „Čtyři roky to tam fungovalo tak, že zelení, kteří nejsou součástí velké koalice lidovců, eurosocialistů a makronovců (renew – pozn. red.), dříve liberálů, ukázali směr a získali na svou stranu socialisty. Nepleťme si to s tím, co si u nás pamatujeme jako ČSSD. Tam je to brčálově zelená strana, kde dominují aktivistky z Barcelony, Amsterodamu nebo Paříže,“ vysvětlil s vírou, že po volbách by se složení parlamenrtu mohlo změnit směrem k větší racionalitě.

Myslím, že příští Evropský parlament by mohl být lepší, vybalancovanější, víc pragmatický. Myslím, že bychom tam mohli mít silnější pozice. Naše frakce nepochybně naroste, předpokládám, že hodně hlasů dodají Italové a strana Giorgie Meloniové,“ řekl Vondra.

Podle něj se směřování Evropské unie nepřetočí do protisměru, ale vidí naději na zmírnění tempa překotné zelené transformace.

Pokrytci, kolaboranti a krvavé peníze

Myslím, že určitě půjde zmírnit tempo. Ukázat víc ekonomického realismu a víc vážit dopady. Nastolit rovnováhu. Všichni ekologové se vždy zaklínali udržitelným rozvojem. Ale ten znamená balanc v trojúhelníku mezi zájmy ekologickými, ekonomickými a sociálními. Můžete dělat něco pro vylepšení životního prostředí, ale musíme na to mít. Když nás to zruinuje, bude to mít nebezpečné sociální dopady s ohrožením demokracie a svobody. Problém je, že tento parlament narušil rovnováhu udržitelného rozvoje v těchto třech vrcholech pomyslného trojúhelníku tím, že přede všechno postavil boj s klimatem. Bez ohledu na to, kolik to stojí a bez ohledu na to, co dělají ostatní. Je to politika, která podkopává evropskou konkurenceschopnost. My se uregulujeme k smrti a vydělá na tom jedině Čína,“ upozornil Vondra.

Ten zároveň doufá, že Česko získává v rámci unie silnější roli a bude umět lépe hájit své zájmy. „Jsme vyspělá průmyslová země s energeticky náročným průmyslem. Potřebujeme mít zásadní vliv na ekonomickou a energetickou transformaci, která se v Evropě odehrává. Abychom dokázali účinně čelit nesmyslům, že budeme zakazovat či komplikovat jadernou energii. Není pro nás jiné řešení než jádro, když budeme odcházet od uhlí. Pořád je hodně daleko situace, že by jádro bylo výrazně podporované,“ vysvětlil europoslanec.

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa