Doba čtení:1 m, 21 s
Elektrárna Ratcliffe s výkonem 2 000 megawattů dodávala energii pro vytápění a osvětlení 2 milionů domácností. Foto: wikipedia.org

Více než půl století spalovala elektrárna Ratcliffe-on-Soar v hrabství Nottinghamshire miliony tun uhlí, aby vyráběla elektřinu potřebnou k pohonu britské ekonomiky. Za necelých šest měsíců se i ona po 56 letech provozu definitivně vypne.

Kdysi zde pracovalo až 3 000 lidí, ale nyní zde pracuje na směny asi 350 inženýrů, kteří se v Ratcliffu střídají v posledních měsících, než bude závod koncem září uzavřen, napsal server theguardian.com.

Když v roce 1968 otevřela elektrárnu Ratcliffe společnost Central Electricity Generating Board, Beatles byli na vrcholu hitparád a uhelná energetika zažívala svůj rozkvět. Ratcliffe s výkonem 2 000 megawattů dodávala energii pro vytápění a osvětlení 2 milionů domácností. Na počátku 80. let 20. století se v elektrárně spalovalo 65 procent produkce uhlí v jižním Nottinghamshiru.

Globální uhelná kapacita loni významně stoupla. A poroste dál

Až letos Ratcliffe vyrobí poslední megawatty, bude to znamenat ukončení téměř 150 let hospodářského růstu založeného na uhlí.

Je to vlastně konec první průmyslové revoluce,“ řekl technický ředitel Nigel Bates. Poprvé nastoupil do závodu Ratcliffe před více než 40 lety jako šestnáctiletý strojírenský učeň.

Uhelné elektrárny vyráběly čtyři pětiny energie ve Spojeném království po celá desetiletí, dokud se v 90. letech minulého století díky rozmachu Severního moře nezačaly prosazovat plynové elektrárny. Uhlí se v loňském roce podílelo na výrobě elektřiny ve Velké Británii pouhým 1 procentem a ke zvýšení výroby bylo povoláno až v krajním případě (během letošní zimy přispělo 3,4 procenty).

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa