Beneš: Taxonomie může prodloužit dobu uhelnou

Podle šéfa ČEZ Daniela Beneše nelze podmínky taxonomie pro zemní plyn splnit. Nejsou dostupné technologie, není dostatek vodíku ani neexistuje funkční infrastruktura. Foto: ČEZ

Firma ČEZ, která plánuje u některých svých zdrojů přechod z uhlí na zemní plyn, kvůli návrhu Taxonomie zvažuje, jak postupovat dál. Pozastavila přípravu tendru na paroplynový zdroj v Mělníku. Šéf ČEZ Daniel Beneš v rozhovoru s MF DNES uvedl, že vůbec není jasné, zda bude někdo schopen vyrobit zdroje, které splní požadavky Bruselu.

„Paradoxně může nastat nejhorší možný scénář – do Prahy půjde mnohem delší dobu teplo vyrobené z uhlí. To asi nikdo v Evropě nechtěl,“ uvedl Beneš.

Česko by podle Beneše mělo mít plány, jak zajistit dostatek energie, až skončí s uhlím. Nyní se z něj vyrábí přibližně 40 procent elektřiny. „Měli bychom usilovat o to, aby Česko bylo dlouhodobě energeticky soběstačné. V dobrých časech asi můžeme počítat s tím, že energii dovezeme, ale veškeré plány je třeba stavět i pro zlé časy,“ zdůraznil Beneš.

Petr Pavel: Jsem pro jednotný trh s energií v EU

Chceme-li po konci uhlí a s přechodným využíváním plynu zůstat soběstační, není podle Beneše jiná cesta než postavit českou energetiku na jádru a obnovitelných zdrojích. „Jen pátý blok v Dukovanech to nevyřeší, to není ani prostá náhrada současných dukovanských bloků. Těžko otevřeme úplně novou lokalitu. Temelín byl od začátku koncipován na čtyři velké bloky, stojí tam dva, prostor pro dva další zbývá. Už jsme udělali řadu přípravných kroků, máme platné posouzení vlivu na životní prostředí, pracuje na tom projektový tým,“ vysvětlil šéf ČEZ.

Podle něj je potřeba apelovat na to, aby přimíchávání nízkoemisních plynů nebylo překážkou transformace energetiky od uhlí. „Celkový cíl dává smysl, ale časový rámec není realistický. Nejsou dostupné technologie, není dostatek vodíku ani neexistuje funkční infrastruktura. Není například jasné, kde by se měl vodík přimíchávat, či zda bude nutné samostatné potrubí jen na vodík. Přitom to má nastat už za čtyři roky,“ upozornil Daniel Beneš.

Smutný: Odstavit uhlí za 11 let je nereálné

„Nikdo si s tím moc neví rady, protože ty požadavky jsou nerealistické. Ani velcí dodavatelé plynových elektráren, jako GE, Siemens či Alstom, nenabízejí komerční řešení. A není ani jasné, v jaké podobě to budou jednou nabízet. Majitelé tepláren nevědí, co objednávat. Pokud by opsali podmínky z taxonomie do zadávací dokumentace na takový plynový zdroj, je dost možné, že se jim nikdo nepřihlásí,“ varoval Beneš s tím, že výsledkem může paradoxně být významné prodloužení doby, kdy se teplo bude vyrábět z uhlí.